Ново жариште во Италија: Се вратил од Косово и место да седи во самоизолација, правел забава

Во италијанскиот регион Трентино-Алто Адиџе утврдено е ново жариште на коронавирусот по враќањето на еден маж кој бил во посета на роднините во Косово.

Тој организирал собир, по што заразени се осум лица, пренесоа локалните медиуми.

„Нултиот пациент“ на новото жариште во Трентионо не само што не ги почитувал мерките за 14-дневен карантин, туку организирал и забава на 21 јуни на која повикал повеќе од 20 луѓе од локалната заедница луѓе по потекло од Косово, наведува Today.it.

Како што се додава, здравствената состојба на мажот се влошила на 24 јуни поради што е пренесен во болница.

Прочитајте и...  СЗО: Над 253.000 новозаразени во последните 24 часа

Прочитај повеќе

Њујорк тајмс: На Американците со Ковид-19 може да им забранат влез во САД

Слободен печат

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Слободен печат

Франција повторно ги заострува мерките за борба против Ковид-19

МИА Агенција

На кои други места се чува супстанција што го разори пристаништето во Бејрут: Треба ли да се плашат овие земји?

Слободен печат

Албанија: Најмногу новозаразени, но и оздравени во едно деноноќие досега

Слободен печат

Костадинов: Во тек се разговори и консултации за парламентарно мнозинство и владина коалиција

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Велика Британија драстичен пад на бројот на вработени

Слободен печат

Одлуки од владина седница: Усвоен планот на МОН за настава, НАТО вежба на Криволак, испраќање војници на воени вежби во Германија и Романија

Слободен печат

Според извршниот директор на „Њујорк Тајмс” печатените медиумите ќе згаснат за 20 години

Слободен печат

Со владина одлука дозволена е 75% исполнетост на капацитетите на меѓуградскиот и меѓународниот патнички превоз

Слободен печат

Трамп: После пандемијата се влошија односите со кинескиот претседател

Слободен печат

Русија во преговори со СЗО за можна проверка на руската вакцина против ковид-19

Слободен печат