19 C
Скопје

Ново шоу на Златан, се прогласи за крал на Шведска

Златан Ибрахимовиќ се врати во репрезентацијата на Шведска, асистираше при единствениот гол, а потоа на социјалните мрежи направи вистинско шоу прогласувајќи се за иден крал.

Селекцијата на Шведска квалификациите за пласман на СП 2022 година го започна со минимална победа над Грузија, стрелец на единствениот гол беше Виктор Клаесен, додека асистент беше Златан Ибрахимовиќ.
Златан се повлече од крепрезентацијата по ЕП 2016 година, но пред три недели одлучи на 39 години да се врати во националнио тим и на првиот натпревар веднаш беше еден од јунаците.
Само еден ден по натреварот со Грузија направи ново шоу на социјалните мрежи. Имено, Ибрахимовиќ објави фотографија од настапот за својата репрезентација и под неа напиша Карл XVII Густаф.

Со овој потег, Златан се прогласи за нов крал на Шведска, бидејќи актуелниот крал е Карл XVI Густаф.

Златан Ибрахимовиќ е најдобар стрелец во историјата на шведската репрезентација со 62 гола на 117 натпревари. Своето деби во репрезентативниот дрес го имаше 2011 година, а притоа настапи на четири ЕП и на две СП.

Поврзани вести

Пуштени во продажба влезниците за ЕП 2022, навивајте за ракометарите за само 14 евра

Слободен печат

Реал подготви 80 милиони евра за Милинковиќ-Савиќ

Слободен печат

Најстарата жена на светот се откажа од носење на олимпискиот оган

Слободен печат

Реал ќе извиси, Левандовски гледа кон Премиер лигата

Слободен печат

Пеп Гвардиола кариерата ќе ја заврши во Барселона

Слободен печат

Ред Бул му ги краде инженерите на Мерцедес

Слободен печат

Остави Коментар