Ново германско истражување не дава надеж: Влијанието на вакцина против коронавирус е доведено во прашање

Студија на научници од Минхен покажува дека антителата против коронавирусот не се задржуваат во телото подолго од неколку месеци што ги доведува во прашање евентуалната вакцина и долгорочниот имунитет.

Тестовите на излечените пациенти во клиниката Швабинг во Минхен покажале значаен пад на бројот на неутрализирачки антитела во крвта, изјави Клеменс Вендтнер, советник на оделот за заразни болести во болницата.

„Кај четири од девет пациенти воочивме пад на неутрализирачките антитела на многу специфичен тест кој може да се спроведе во лабораторија“, вели Вендтнер.

Резултатите посочуваат дека пациентите кои се излечиле може повторно да се заразат со вирусот, но потребни се додатни тестови за тоа да се потврди, вели Вендтнер.

Откритието на Вендтнер се совпаѓа со други спроведени истражувања во светот.

Научниците открија дека антителата нагло исчезнуваат откако ќе се прележи коронавирусот

Кинеските научници во магазинот Нејчр (Nature) известија дека присустноста на антителата на коронавирусот во крвта опаѓаат значително по два месеци.

Прочитајте и...  Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Тоа посебно се однесува на асимптоматските заболени кои произведуваат помала количина на антитела и заради тоа имаат послаба имуна реакција.

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат