Нови земјотреси ја тресат Албанија - Слободен печат

Нови земјотреси ја тресат Албанија

Два нови земјотреси биле почуствувани денеска во Корча, Албанија.

Според Институтот за геолошки науки, вода и животната средина, првиот земјотрес бил почувствуван околу 14:44 часот, со магнитуда од 3,6 степени од Рихтеровата скала, 4 километри источно од селото Николица.

Додека вториот земјотрес бил регистриран во 16:36 часот со магнитуда 3.9, 14 километри јужно од Корча, јавува Балканвеб.

Неколку земјотреси регионот на Корча го погодија на први јуни, кога имаше и значителни штети на неколку куќи, а жителите беа принудени со денови да живеат во шатори.

Прочитај повеќе

Ердоган: Не очекувам Хафтар да го почитува примирјето

Слободен печат

Почна развивањето на вакцина против новиот коронавирус

Слободен печат

Нема простор за паника, од утре стартуваат превентивните мерки за коронавирусот

МИА

Рускоска за наводите на „Ла Верита“: Поради немање докази случајот е затворен

Слободен печат

Пробацијата профункционира во 2019 година

МИА

Потребна зголемена контролата, особено царинска за она што како отпад влегува, лани Инспекторатот за животна со шест кривични

МИА

Остави Коментар

nine + twenty =

Прочитај повеќе

Во Москва се хоспитализирани седум кинески државјани

Слободен печат

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на „ASC“ најпрестижната награда во кинематографијата

Слободен печат

ОН: Во училиште не одат 258 милиони деца под 17 години

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Заеви во 2014 година се снимени во изборен криминал

Слободен печат

Полн автобус со туристи од Вухан пристигнал во Хрватска

Слободен печат

Грчки експерти: Ограничен е просторот за директно таргетирање на Договорот од Преспа

МИА