Нови сведоштва за перверзиите на Епстајн: „Криеше камери за да ги снима приватните моменти на жртвите“ - Слободен печат

Нови сведоштва за перверзиите на Епстајн: „Криеше камери за да ги снима приватните моменти на жртвите“

Една од жените која го обвини сега починатиот милијардер и осуден педофил Џефри Епстајн за сексуална злоупотреба тврди дека тој поставувал мали камери низ неговиот дом во Менхетен, како дел од неговиот систем за надзор преку кој ги надгледувал „приватните моменти“ на неговите жртви, објави New York Post.

Мариа Фармер, која тврди дека во 1996 година била регрутирана во операцијата за сексуална трговија на Епстајн, рече дека обвинетиот педофил ѝ го покажал обемниот таен систем за надзор во неговата резиденција во Менхетен.

– Главната работа која ја направи кога влегов, ми ги покажа камерите – изјави Фармер во интервју на телевизијата Си-Би-Ес.

Таа додаде дека Епстајн имал соба за надгледување зад скриена врата, во која имало телевизори на кои во реално време се надгледувале снимките од камерите.

Прочитајте и...  САД: Од сезонскиот грип досега починаа 14 илјади луѓе, властите се подготвуваат за втор бран

Фармер објасни дека системот за надзор – кој вклучувал и мали камери кои тешко може да се забележат – наводно ги надгледувале спалните соби и бањите.

– Погледнав во камерите : тоалет, тоалет, кревет, кревет, тоалет. Си реков, никогаш нема да спијам овде или да одам во тоалет. Беше многу очигледно дека тој сака да ги надгледува “приватните моменти” на посетителите – констатира таа.

Фармер го тужи раководството на имотот на Епстајн, заедно со помладата сестра Ани Фармер и Тереза Хелм за 557 милиони долари штета, поради насилство и емоционална вознемиреност.

Во тужбата, Фармер тврди дека врз неа бил извршен напад од страна на педофилот кога таа имала 26 години.

Прочитај повеќе

Корзото во Ѓорче Петров ќе биде готово во март

Слободен печат

Ќерката на Македонецот кој си ја уби сопругата во Австралија продолжува да го поддржува својот татко

Слободен печат

Француските медиуми ги оценуваат предвремените парламентарни избори како голем тест за проевропската политика на Заев

Слободен печат

Парламентарните избори низ историјата: Бојкоти, нерегуларности, убиства, напади (ИНФОГРАФИК)

Ана Анастасовска

Репортери без граници со петиција го поддржуваат Асанж

МИА Агенција

Што поседуваат албанските политичари: Ахмети има куќа во Зајас, а Села шума од 15.000 квадратни метри

Слободен печат

Остави Коментар

седумнаесет − девет =

Прочитај повеќе

Ди Мајо: Иднината на Западен Балкан е во Европската Унија

Слободен печат

Бурата Денис ги погоди нордискиот и балтичкиот регион

МИА Агенција

Албанија очекува на донаторската конференција да бидат собрани околу 350 милиони евра

Слободен печат

Помпео: Независноста на Косово останува клучна за стабилноста на регионот

Слободен печат

Анкета на „Рејтинг“: Граѓаните сметаат дека Заев би бил подобар премиер од Мицкоски

Слободен печат

„Паркирај совесно!” и оваа година ќе ги едуцира средношколците од Скопје за правилно и прописно паркирање

Слободен печат