Нови случаи со корнавирус во Британија и Виена, Макрон предупредува на криза

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ја посети болницата во Париз во која се лекуваат пациенти заразени со новиот коронавирус.

Во Велика Британија денеска се пријавени уште два случаи на инфекција со новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени се зголеми на 15.

Заразените се во Кралската болница во Ливерпул и Кралската слободна болница во Лондон.

Владата на Велика Британија подготвува мерки за борба против епидемијата што се шири низ целиот свет, откако вчера бројот на заразени лица во светот го надмина бројот на заразени во Кина.

По две потврдени инфекции со новиот коронавирус во австриската провинција Тирол, еден човек во Виена денеска е позитивен на коронавирусот.

Се работи за 72-годишен маж кој се наоѓа во изолирано одделение на болницата Рудолфстифтунг.

Во Виена повеќе од 70 лица биле тестирани за коронавирусот, а ова е прв случај на докажана инфекција.

Прочитајте и...  Владата ја усвои мерката за посебен режим за движење на лицата со попреченост

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ја посети болницата во Париз во која се лекуваат пациенти заразени со новиот коронавирус.

Посетата доаѓа во време кога француската влада се соочува со притисок од јавноста за да докаже дека земјата ефикасно се бори против епидемијата на Ковид-19.

Во Франција досега од Ковид-19 починаа две лица – постара кинеска туристка и 60-годишен Французин. Тој почина во болницата во Париз, која утрово ја посети Макрон.

– Се соочуваме со криза, со епидемија која доаѓа, изјави Макрон и нагласи дека државата се подготвува да се соочи со голем број на случаи на луѓе заразени со новиот коронавирус.

Српскиот епидемиолог Предраг Кон денеска изјави дека во Србија се уште нема позитивни лица на новиот коронавирус, но оти треба да се каже дека земјата е блиску до ситуација да се појави затоа што „е во близина”.

Прочитајте и...  Семејна трагедија во Луизијана: Постара жена и тројцата синови починаа од коронавирус

– Постои закана, треба реално да се согледа која е таа закана, во смисла дека коронавирусот е вирус кој се појавува веќе трет пат и многу е адаптиран на човечкиот вид, што значи дека предизвикува се поблаги и поблаги болести во однос на претходниот период. Тоа се факти кои се собрани од досегашните податоци, рече Кон.

Прочитај повеќе

Бројот на крводарители сведен на минимум

Слободен печат

Авганистан денеска ослободи 100 талибански заробеници

МИА Агенција

Спасовски: Владата во ниту еден момент не заборави на граѓаните на Општина Куманово

Слободен печат

Лајчак известен дека Курти лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

Слободен печат

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен печат

Не чекале коронатест – патници од индонезиски брод скокале во море и пливале до брегот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Постигнат договор во ОПЕК за намалување на дневното производство на нафта

МИА Агенција

Оваа техника за дишење може да им го спаси животот на заболените од коронавирус: Англиски лекар објаснува како да ги спасите белите дробови (ВИДЕО)

Слободен печат

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

ЕЦДЦ: Европа сѐ уште не го достигна врвот на епидемијата

МИА Агенција

Стравувајќи од нова епидемија Кина стави во карантин регион од 640 илјади луѓе

Дејан Андоновиќ

Синот на српскиот претседател Вучиќ заразен од коронавирус: „Сине ќе победиш, те сака тато“

Слободен печат