Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Таа додаде дека приватните собири се едни од најважните места за ширење на заразата. 

Германија поради раст на бројот на новозаболени лица со Ковид-19 воведува дополнителни мерки, а канцеларката Ангела Меркел препорача есенските одмори граѓаните да ги поминат во земјата или во области во Европа со низок епидемиолошки ризик.

– Ние по секоја цена сакаме да спречиме нов карантин… Ние живееме во пандемија и така ќе биде се додека не се најде вакцина, истакна Меркел по видео состанокот со премиерите на германските сојузни покраини.

Луѓе одржуваат дистанца додека чекаат ред за влез во продавница на плоштадот Александерплац / Берлин, Германија / Фото: EPA-EFE/OMER MESSINGER

Таа истакна дека новите мерки ќе бидат воведени според регионален клуч односно во зависност од епидемиолошката ситуација во поединечни региони.

– Собирите во јавни или изнајмени простори треба да се ограничи на 50 лица и тоа ако во одреден округ бројот на новозаразени на 100.000 жители за една недела надминал над 35. Додека за приватните собири се препорачува ограничување на бројот на луѓе на 25, истакна Меркел.

Прочитајте и...  Брнабиќ: Нов шеф на дипломатијата е Селаковиќ, Вулин на полиција

Таа додаде дека приватните собири се едни од најважните места за ширење на заразата. 

Поврзани вести

Ковачев: Наместо „бугарски фашистички окупатор“, на спомен плочите да пишува „германски нацистички окупатор“

Слободен печат

Филипче: Состојбата со коронавирусот е критична, притисокот врз болниците е огромен

Слободен печат

Аеродром, Карпош и Центар имаат најмногу случаи на коронавирус во Скопје

Слободен печат

Подгорица ново жариште на коронавирусот: 168 новозаразени во Црна Гора, 112 се од главниот град

Слободен печат

ВИДЕО: Шефот на кабинетот на Трамп – „Нема да ја контролираме пандемијата, ќе има вакцина“

Слободен печат

Лавров во следните три дена ќе ги посети Грција, БиХ и Србија

Слободен печат

Остави Коментар