Нови проблеми за Фолксваген: Возачите од Европа бараат отштета поради скандалот со издувните гасови

Според податоците на Фондацијата, околу 8,5 милиони луѓе се оштетени во Европа, од кои еден милион во Франција, кои сè уште немаат добиено отштета.

Холандската фондација Дизел емишнс џастис (Diesel Emissions Justice) (ДЕЈФ) денеска започна колективна акција против германската компанија Фолксваген, како дел од европската кампања насочена кон добивање компензација за неколку милиони возачи после скандалот со фабрикувањето податоци за издувните гасови на дизелот.

Фондацијата има поддршка од неколку илјади луѓе кои ќе учествуваат во акцијата во Белгија и Холандија, а се очекува да се прошири и во други земји, вклучително и Франција.

-Фолксваген ја призна вината и треба да ги компензира потрошувачите. Тоа беше направено во САД, каде што беа исплатени повеќе од 25 милијарди евра за продадени 450.000 возила, велат од Фондацијата.

Фолксваген во Канада се очекува да плати обештетување од 135 милиони евра. Компанијата, исто така, плати дел од отштетата во Холандија, Германија и Италија, но не и во Франција.

Прочитајте и...  САД формира специјална група за борба против кибер измами

Според податоците на Фондацијата, околу 8,5 милиони луѓе се оштетени во Европа, од кои еден милион во Франција, кои сè уште немаат добиено отштета.

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат