Нови правила и за капење во базени во Грција и за лежење покрај море, ова е задолжително летово

Сите менаџери на ресторани и барови, според оваа директрива, се должни да спроведат социјално дистанцирање и места за гостите.

Пред да изберете хотел во кој би престојувале ова лета, а преферирате базени, внимавајте на тие што ги има во понудата, зошто на затворените базени во грчките хотели им е забрането да работат, за разлика до надворешните базени.

Исто така,  ниту во затворените базени нема да може да влезе кој сака, зошто Националната организација за јавно здравје (EODY)  во Грција  пропиша правило за бројот на капачи, односно густината во базените, кој се пресметува со индексот 5 m2 водена површина по лице. Тоа значи дека во базен со средна големина не смее да влезат повеќе од 30 лица.

За хотелите се препорачува местата за седење, масите, шкафчињата за работи, ѕвончињата за повикување на персоналот и ценовниците да бидат прекриени со материјали кои можат ефикасно да се дезинфицираат. Сето тоа треба да се дезинфицира по заминувањето на гостинот и пред да ги употребат новите гости.

Прочитајте и...  Европратениците со охрабрувачки пораки до Османи за почеток на преговори со ЕУ

– На хотелите им се препорачува во понудата да имаат пешкири со кои ќе ја прекријат целата површина на лежалката и да го дезинфицираат секое седиште после секоја употреба. Се препорачува отстранување на ткаенините од лежалките – стои во упатството од летување на плажите во Грција.

Сите менаџери на ресторани и барови, според оваа директрива, се должни да спроведат социјално дистанцирање и места за гостите.

 

Прочитај повеќе

Србинка со новороденче заврши во притвор- била шеф на балканска наркобанда во Шпанија (ВИДЕО)

Слободен печат

САД ќе ја затворат амбасадата во Багдад доколку продолжат ракетните напади

Слободен печат

Азербејџан ја очекува поддршката на Србија околу Нагорно-Карабах

Слободен печат

Се појави видео од приемот на Јанкулоска во „Идризово“ (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Во Франција коронавирусот зема замав- над 4 илјади заразени во еден ден

Маријана Митровска

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Словачка во среда повторно ќе воведе вонредна состојба

Слободен печат

Итна седница на Совет на безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Слободен печат

„Да ги стреламе или да ги отруеме со гас“, снимен заговор за убиство на мигранти

Слободен печат

Нема поддршка за Законот на ЈО, нема опозициски предлог за јавен обвинител

Слободен печат

Заев: Ние се боревме ФИРОМ да го тргнеме

Слободен печат

Поради пандемијата изгубени се 12 билиони долари од светскиот БДП