НОВИ ОБВИНУВАЊА: Најмладата жртва на Епстајн имала 12 години

Откако федералниот обвинител од Менхетен во јули 2019 година го обвини за сексуална злоупотреба, Епстајн се обеси во затворот во Њујорк на 10 август минатата година.

Обвинителката на Девствените Острови побара одземање на имотот на покојниот холивудски продуцент Џефри Епстајн, кој беше обвинет за сексуално злоставување на малолетни лица на архипелагот до 2019 година меѓу кои и 12-годишно девојче.

Откако федералниот обвинител од Менхетен во јули 2019 година го обвини за сексуална злоупотреба, Епстајн се обеси во затворот во Њујорк на 10 август минатата година.

Во судската постапка поднесена од обвинителката на Девствените Острови, Дениз Џорџ се обидува да го одземе имотот на милијардерот Епстајн, кој имаше два приватни острови од архипелагот Девствени Острови.

Во тужбата е опфатен периодот од 2001 до 2019 година.

Според неа, истрагата открила дека Епстајн организирал „голема мрежа за трговија со луѓе и за сексуална злоупотреба на млади жени и малолетни лица од Девствените Острови”.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот за здравство, Венко Филипче

Прочитај повеќе

Полицијата приведе новинар на Си-Ен-Ен додека известуваше во живо од протестите во Минеаполис (ВИДЕО)

Слободен печат

Трајно да се реши случајот со рудникот Иловица, бараат од ДОМ

Слободен печат

Вишото јавно обвинителство даде предлог да се одбијат жалбите на обвинетите за пресудите за „крвавиот четврток”

Слободен печат

Апостолова: Почитувањето на одлуката на Уставен и владеење на правото на Косово

МИА Агенција

Вархеји: Очекувам фер избори во Србија

Слободен печат

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето и партиското профитерство на Чулев и Мицкоски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Од 1 јуни летно сметање на работното време на паркинзите на „Градски паркинг”-Скопје

Слободен печат

Жбогар: Се надеваме дека до крајот на годината ќе бидат отворени преговорите со ЕУ

Слободен печат

Уапсена поранешната градоначалничка на Книн

Слободен печат

Ако не се продолжи вонредната состојба, ДИК во недела ќе заседава

Русија: Јутјуб е контролиран од САД

Слободен печат

Отфрлена кривичната пријава во врска со планинарската несреќа на Кајмакчалан

Слободен печат