Нови масовни протести во Хонгконг

Денеска неколку десетици илјади продемократски демонстранти повторно се собраа во центарот на Хонгконг, барајќи поддршка од меѓународната заедница, посебно од САД.

– Упатуваме итен повик до меѓународната заедница да нè поддржи, нема друго решение – повика 24-годишната студентка Чун, учесничка на собирот кој имаше дозвола од полицијата.

Демонстрантите побараа од американските законодавци да донесат закон со кој ќе се дозволат санкции за кинеските лидери.

„Законот за човекови права и демократија во Хонгконг”, кој се очекува оваа недела да го изгласаат американските конгресмени, предвидува годишна проценка на посебниот статус кој САД му го дава на Хонгконг во однос на трговијата, а би можел да вклучи и санкции за кинески функционери.

Прочитајте и...  Демократски сојуз: Само со железна дисциплина можеме да се заштитиме себеси и останатите

Прочитај повеќе

Шведскиот производител на камиони планира да скрати илјадници работни места

Слободен печат

Во Шпанија во последните 24 часа нема ниту еден починат од коронавирусот

Слободен печат

Белата куќа ја прозва Антифа и апелираше да се почитува редот и законот во земјата

МИА Агенција

Демократски сојуз: Само со железна дисциплина можеме да се заштитиме себеси и останатите

Слободен печат

„Анонимус” се активираа со мисија – разоткривање на злосторствата на полицијата

Слободен печат

Шилегов: „Големата сензација” на ДПМНЕ, затоа државата ни е на ова дереџе

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп им се обрати на гувернерите: Или ќе доминирате или ќе изгледате како кретени

Слободен печат

Полициска интервенција во домот на Амди Бајрам, се слушала гласна музика и огномети

Слободен печат

Сирија, Либија и коронавирусот во фокусот на разговорите на Лавров и Гутереш

Слободен печат

Се зголемува бројот на изолирани и на заразени функционери

Слободен печат

Катар од корејските компании порача над 100 танкери за превоз на течен гас

Слободен печат

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од ЕУ, Србија и Северна Македонија

Слободен печат