Нови масовни протести во Хонгконг – Слободен печат
ВестиПланета

Нови масовни протести во Хонгконг

Демонстрантите побараа од американските законодавци да донесат закон со кој ќе се дозволат санкции за кинеските лидери. 

Денеска неколку десетици илјади продемократски демонстранти повторно се собраа во центарот на Хонгконг, барајќи поддршка од меѓународната заедница, посебно од САД.

– Упатуваме итен повик до меѓународната заедница да нè поддржи, нема друго решение – повика 24-годишната студентка Чун, учесничка на собирот кој имаше дозвола од полицијата.

Демонстрантите побараа од американските законодавци да донесат закон со кој ќе се дозволат санкции за кинеските лидери.

„Законот за човекови права и демократија во Хонгконг”, кој се очекува оваа недела да го изгласаат американските конгресмени, предвидува годишна проценка на посебниот статус кој САД му го дава на Хонгконг во однос на трговијата, а би можел да вклучи и санкции за кинески функционери.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close