НОВИ ДЕТАЛИ ЗА ТРАГЕДИЈАТА НА „ТИТАНИК“ - Бродот не удрил во леден брег туку потонал на сосема друг начин - Слободен печат
ВестиПланета

НОВИ ДЕТАЛИ ЗА ТРАГЕДИЈАТА НА „ТИТАНИК“ – Бродот не удрил во леден брег туку потонал на сосема друг начин

Капетанот Л. М. Колинс во 2002 година издаде книгата „Потонувањето на „Титаник“, перспектива на ледениот пилот“, во која предложи три причини поради кои верувал дека навистина „Титаник“ го потопил мраз.

Приказната за познатиот британскиот патнички брод „Титаник“  кој потонал на 14 април 1912 година, за време на своето прво патување од Саутемпетон во Њујорк, САД, доби нови детали.

По капетанот Едвард Смит, на бродот имало околу 2.200 патници во моментот кога се судрил со ледениот бред недолго по полноќ – несреќата во која повеќе од 1.500 луѓе го изгубија животот. Меѓутоа, таа приказна не е реална, вели поранешен професионален поморец, кој има искуство во водите на северниот Алантик, каде што потона „Титаник“.

Капетанот Л. М. Колинс во 2002 година издаде книгата „Потонувањето на „Титаник“, перспектива на ледениот пилот“, во која предложи три причини поради кои верувал дека навистина „Титаник“ го потопил мраз.

– Јас сум убеден дека не е можно бродот да удрил во ледениот брег. Наместо тоа, „Титаник“ е жртва на арктичкиот леден слој. Арктичкиот мраз е повеќегодишен мраз, многу тврд – рекол Колинс.

0 Причината за трагедијата што се случи на денешен ден пред 107 години, не е ледената санта – вели капетанот Л. М. Колинс и додава дека за овој „познат“ удар на „Титаник“ – нема докази.

„Многубројни бродови потонале на ист начин, пробивање на трупот, нема доказ дека „Титаник“ удрил во леден брег.“

Капетанот ги опиша детално последните 10 минути пред потонување.

Колинс тврди дека она што го виделе и мислеле дека е магла се работело за појас мраз. Исто така и различни офицери пријавиле различни висини на наводниот леден брег. Капетанот Колинс вели дека оваа разлика покажува дека се работело за оптичка илузија.

Физиката исто така налага дека „Титаник“ не удрил во леден брег.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close