8 C
Скопје

Нови детали од апсењето на сопругата на Ел Чапо: Дали поранешната мисица намерно се предаде?

Сопругата на познатиот нарко-бос Ел Чапо, која во понеделникот беше уапсена во САД, наводно намерно се предала со цел да го „сруши“ картелот Синаола, јавуваат светските медиуми.

Како што пренесува Вајс, Ема Коронел Аиспуро (31), иначе некогашна мисица кога била тинејџерка, беше уапсена заради обвинение за трговија со дрога, а извор на овој портал тврди дека таа била спремна да се соочи со обвиненијата кога слетала во Вашингтон.

Извори на овој медиум, кои барале да останат анонимни, сметаат дека предавањето на Ема би можело да сигнализира договор за соработка, па постои можност дека ќе предаде некои информации за властите, за да си помогне себеси и на својот случај, пренесува Дејли мејл.

Уапсена сопругата на Ел Чапо заради трговија со дрога

Ема Коронел Аиспуро има американско и мексиканско државјанство, а обвиненијата за трговија со дрога се однесуваат на периодот од 2014 година до екстрадицијата на нејзиниот сопруг во САД во јануари 2017 година.

Прочитајте и...  Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Таа исто така е обвинета дека му помагала на Гузман (63) во неговото бегство од затвор на 11 јули 2015 година, низ тунелот ископан под притворот во Алтиплано во Мексико.

Откако Ел Чапо беше повторно уапсен во јануари 2016 година во Мексико, Коронел наводно планирала негово ново бегство од затвор, пред да биде испорачан во САД во јануари 2017 година.

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар