Нови 987 смртни случаи во Франција

Во сериозна состојба на интензивна нега се наоѓаат 7.004 пациенти, од кои 98 се на возраст под 30 години.

 Во последните 24 часа во Франција се регистрирани нови 987  смртни случаи, од кои 554 во болниците и 433 во старските домови, со што вкупниот број достигна 13.197 од почетокот на епидемијата, јави дописникот на МИА.

Генералниот директор за здравство, Жером Саломон, ја даде дневната проценка на епидемијата во Франција, според кој има повеќе од 90.000 потврдени случаина заболени со короварисут.

Во моментот се хоспитализирани 31.267 лица, што претставува зголемување од 3.161 пациенти од минатата ноќ.

Во сериозна состојба на интензивна нега се наоѓаат 7.004 пациенти, од кои 98 се на возраст под 30 години.

Втор ден по ред билансот не е толку негативен и според здравствените власти „се чини дека започнува  платото на епидемијата”

– Ние мора да останеме потполно будни, рече Жером Саломон, според кој од 1 март повеќе од 25.000 луѓе ја напуштија болницата излечени.

Прочитајте и...  Пад на италијанскиот БДП и до 13 отсто

Прочитај повеќе

Протест на илјадници лекари во 21 италијански град: „Не сакаме аплаузи туку вреднување на нашиот труд“

Слободен печат

Околу 51,7 милиони родители во САД загубиле приходи за време на епидемијата

Слободен печат

Бран апсења во Хрватска: Паднаа шефот на „Шуми“, функционери од ХДЗ и бизнисмени

Слободен печат

Врховен сè уште нема донесено одлука за одењето во затвор на Јанкулоска

Слободен печат

Алијансата на Албанците ја повикува Антикорупциска да реагира на недоличното однесување на функционерите на ДУИ

Слободен печат

Изнемоштен коњ паднат среде улица, сопствениците го удираат и влечат за да стане! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најголем квартален пад на француската економија од 1968 година, од 5,3 отсто

Слободен печат

Пад на италијанскиот БДП и до 13 отсто

Слободен печат

Пендаровски разговараше со Папата Франциск за солидарноста која е клучен елемент за заедничката борба против пандемијата

Слободен печат

Меланија Трамп ги коментираше протестите во САД

Слободен печат

ОТА ги отфрла како невистинити тврдењата на министерот Чулев

Слободен печат

Од ова коцкање со изборите – полошо здравје!

Слободен печат