Нови 88 случаи на коронавирус во Хрватска, вкупниот број достигна речиси 1.500

Во Хрватска има 88 новозаболени од коронавирусот, со што вкупниот број порасна на 1.495 случаи, известил хрватскиот министер за здравство, Вили Берош.

Вчера починало уште едно лице, при што бројката на починати порасна на 21. Берош извести и дека 343 лица се хоспитализирани, а 34 пациенти се ставени на респиратор.

Досега тестирани се 14.612 лица во Хрватска, а во последните 24 часа е тестирани 932.

Прочитајте и...  Се забели Грција од силното невреме, град паѓа и на Халкидики (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Трамп најави повлекување на американските војници од Авганистан

Слободен печат

Историски план на Макрон: Осум милијарди евра помош за производителите на автомобили

Слободен печат

Укинат полицискиот час, бројот на заразени од Ковид-19 надмина две илјади

Слободен печат

Владата треба да направи проценка дали е потребна нова вонредна состојба, исход за датум за избори

Слободен печат

Облачно време со дожд и ветер, температура до 22 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат

Филипче: Само со придржување до мерките може постепено да се враќаме во нормала, алтернатива на тоа е строга рестрикција

Слободен печат

Италијанската полиција уапси 10 припадници на мафијата „Ндрангета“

Слободен печат