6 C
Скопје

Нови 63 случаи на Kовид-19 во последното деноноќие, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 529 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-42, Куманово-3, Тетово-2, Прилеп-2, Гостивар-1, Штип-1, Битола-1, Велес-2, Охрид-1, Струмица-2, Кавадарци-1, Неготино-1, Виница-1, Пробиштип-2, Крушево-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 176 оздравени пациенти од: Скопје-101, Штип-7, Битола-4, Охрид-22, Кавадарци-9, Струга-4, Кочани-4, Неготино-5, Дебар-7, Крива Паланка-3, Ресен-2, Радовиш-1, Берово-3, Пробиштип-2, Демир Капија-2.

Починати се 13 лица, пет пациенти од Скопје (69, 72, 77, 66 и 66г), два од Велес (66 и 80г), три од Струга (74, 87 и 73г), еден пациент од Кратово (52г), еден од Крушево (79г) и еден од Демир Капија (62г). Пациентите се починати во болнички услови.

Прочитајте и...  Претрес во САД за нередите на Капитол Хил на 6 јануари: Немавме податоци дека ќе упаднат во Конгресот

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88992, бројката на оздравени пациенти е 73777, на починати е 2715, а бројот на активни случаи изнесува 12500. Oд вчера се евидентираат девет контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 38610, активни 7304
• Куманово 5018, активни 455
• Тетово 4957, активни 468
• Прилеп 4468, активни 302
• Гостивар 3533, активни 332
• Штип 3435, активни 172
• Битола 3167, активни 254
• Велес 2956, активни 335
• Охрид 2652, активни 355
• Струмица 2472, активни 385
• Кавадарци 2389, активни 395
• Струга 2141, активни 165
• Кочани 1697, активни 138
• Кичево 1662, активни 152
• Свети Николе 1061, активни 53
• Гевгелија 953, активни 130
• Неготино 942, активни 173
• Дебар 714, активни 118
• Крива Паланка 701, активни 88
• Ресен 708, активни 112
• Радовиш 673, активни 74
• Берово 564, активни 57
• Делчево 530, активни 148
• Виница 476, активни 44
• Пробиштип 476, активни 30
• Валандово 325, активни 29
• Демир Хисар 241, активни 13
• Македонски Брод 237, активни 15
• Богданци 214, активни 38
• Кратово 209, активни 16
• Крушево 190, активни 34
• Македонска Каменица 188, активни 46
• Демир Капија 177, активни 36
• Пехчево 175, активни 26
• Дојран 81, активни 8

Прочитајте и...  Иницијатива за конгрес: Оставка за Мицкоски кој ги стави државните интереси пред сопствените

Направените 529 теста се преку: ИЈЗ-72, ЦЈЗ Скопје-51, Авицена-0, Биотек-47, МАНУ -66, Жан Митрев (Филип Втори)-55, Систина со PCR метода -156, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-0, ГАК-0, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -65, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 432.241 тестирања на Ковид -19.

Поврзани вести

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

САД: Русија ги блокира напорите Сирија да одговара поради употреба на хемиско оружје

Слободен печат

Остави Коментар