Нови 525 случаи на коронавирус и 12 починати лица

Луѓе и лекари пред инфективна амбуланта на клиника - корона пандемија (29)
Инфективна клиника Фото: Слободен печат/ Драган Митрески

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.858 тестирања, а регистрирани се 525 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 268, Куманово – 40, Струмица – 27, Штип – 25, Битола – 23, Охрид –17, Велес и Свети Николе – по 16, Кавадарци – 15, Кичево – 14, Прилеп и Кочани – по 10, Крива Паланка – 9, Гевгелија – 6, Струга – 5, Тетово и Радовиш – по 4, Неготино – 3, Гостивар, Берово, Валандово и Кратово – по 2, Ресен, Виница, Пробиштип, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Регистрирани сe 449 оздравени пациенти од: Скопје – 246, Куманово – 30, Струмица – 28, Штип – 20, Кавадарци – 14, Кичево – 13, Гостивар – 12, Велес и Свети Николе – по 10, Битола и Кочани – по 9, Прилеп, Тетово и Радовиш – по 7, Крива Паланка, Гевгелија и Ресен – по 5, Богданци – 4, Кратово и Виница – по 2, Неготино, Демир Хисар, Крушево и Македонски Брод – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица: 3 починати лица од Скопје (82г, 83г и 87г), по 2 починати лица од Куманово (75г и 65г) и Тетово (69г и 38) и по едно починато лице од Прилеп (81г), Демир Хисар (71г), Кичево (70г), Штип (69г) и Делчево (60г).
Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 6 лица, со датум на смрт во период од 22.08.2021 до 19.09.2021 година. Овие починати лица се: по 2 од Тетово и Куманово, и по едно починато лице од Кичево и Гостивар. Починатите се на возраст од 56-84 години, од кои само едно лице е починато во болнички услови, додека останатите 5 лица се починати во домашни услови.

Направени се 3.858 тестови преку: ИЈЗ-236, ЦЈЗ Скопје-89, ЦЈЗ Битола-83, ЦЈЗ Прилеп-44, ЦЈЗ Тетово–58, ЦЈЗ Куманово-57, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-15, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–301, Жан Митрев (Филип Втори)-105, Авицена-172, Биотек-289, Систина-84, лабораторија Лаор-131, Синлаб-14, Ремедика-18, Плодност–46, Генеа-6, Никоб лаб-447, ВФВ Медикал-43, Ели Медика-82, Ројал Медика –10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.525.

Досега во земјата се направени вкупно 1.269.370 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.159 бројката на оздравени пациенти е 170.395, на починати е 6.557, а бројот на активни случаи изнесува 12.207.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 82180, Активни 5714
Куманово 11198, Активни 937
Тетово 10781, Активни 951
Прилеп 8973, Активни 297
Гостивар 7945, Активни 497
Битола 7012, Активни 271
Велес 6114, Активни 311
Охрид 5880, Активни 491
Кавадарци 5809, Активни 213
Струмица 5670, Активни 322
Штип 5636, Активни 246
Кичево 3917, Активни 411
Струга 3773, Активни 364
Кочани 3178, Активни 133
Гевгелија 2382, Активни 81
Неготино 2304, Активни 45
Свети Николе 1862, Активни 117
Ресен 1524, Активни 104
Радовиш 1496, Активни 109
Дебар 1445, Активни 123
Крива Паланка 1388, Активни 78
Берово 1205, Активни 35
Делчево 1113, Активни 66
Виница 1018, Активни 51
Пробиштип 904, Активни 45
Валандово 802, Активни 36
Богданци 544, Активни 12
Кратово 543, Активни 51
Крушево 518, Активни 14
Македонски Брод 463 31
Демир Хисар 431, Активни 19
Демир Капија 408, Активни 6
Пехчево 310, Активни 6
Македонска Каменица 294, Активни 19
Дојран 139, Активни 1

Извор: МИА

Видео на денот