17 C
Скопје

Нови 5.500 семејства корисници на социјална помош

За околу 5.500 семејства се зголемила бројката на корисници на гарантиран минимален доход или таканаречена социјална помош од почетокот на пандемијата до крајот на минатата година.

– Гарантираниот минимален приход претставува облик на подддшка и финансиска помош што ја добиваат семејствата во социјален ризик. Пред почетокот на пандемијата, 27 илјади домаќинства беа во системот на приматели на гарантирана минимална помош, но, со оглед на тоа што пандемијата предизвика не само здравствена, туку и економска криза кај нас и во светот ние се погриживме со носење законски решенија да го олесниме пристапот до оваа помош преку спуштање на критериумите за влез во системот за социјална заштита, изјави министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска одговарајќи на новинарско прашање по потпишување договори за грант со општини за развој на социјални услуги.

Прочитајте и...  Вакцинирани 1677 здравствени работници, над 111 илјади граѓани се пријавиле за вакцинација против ковид-19

Согласно податоците од декемвриската исплата, појасни Шахпаска, 32.500 семејства биле во системот на приматели на гарантирана минисмална помош, а тоа, како што рече, се дополнителни 5500 семејства кои влегле во овој систем од почетокот на пандемијата.

Ова, нагласи таа, се должи не само на влошување на состојбите, туку и на олеснување на критериумите за влез на семејствата, затоа што, како што истакна, Владата е свесна колку  се неопходни овие средства за семејствата полесно да ја надминат кризата.

Поврзани вести

Изменет сообраќаен режим на повеќе автобуски линии во Скопје

Слободен печат

Средба Спасовски – Хрисохоидис: Инвестираме во добрососедство, како сериозни партнери во борбата против криминалот

Слободен печат

Албанија во понеделник ќе добие пратка со 15.000 вакцини од Фајзер

Слободен печат

Три лица повредени во сообраќајка на патот Куманово-Свети Николе

Слободен печат

Карванот „Учи паметно, работи стручно” продолжи со консултативна средба во Гостивар

Слободен печат

Во тек исплатата на поврат на данок на личен доход за земјоделците

Слободен печат

Остави Коментар