Нови 3.000 заразени во Германија и уште 31 смртен случај

Бројот на смртни случаи и заразени во текот на изминатите 24 часа се зголеми најмногу досега, според Институтот „Роберт Кох”.

Во Германија нагло се зголеми бројот на заразени со новиот коронавирус со регистрирани 2.660 нови заразени и 31 смртен случај.

Вкупниот број заразени е 80.641, а вкупниот број починати од вирусот е речиси 1.000.

Бројот на смртни случаи и заразени во текот на изминатите 24 часа се зголеми најмногу досега, според Институтот „Роберт Кох”.

Епидемијата на коронавирусот најтешко ги погоди најголемите федерални покраини, како Северна Рајна-Вестфалија, Баварија и Баден-Виртемберг.

Прочитајте и...  Усвоени договорите за ФРОНТЕКС со Србија и Црна Гора

Прочитај повеќе

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат

Филипче: Само со придржување до мерките може постепено да се враќаме во нормала, алтернатива на тоа е строга рестрикција

Слободен печат

Италијанската полиција уапси 10 припадници на мафијата „Ндрангета“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Расте бројот на деца кои живеат во сиромаштија – ќе се зголеми на 672 милиони

Слободен печат

Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19

Слободен печат

Бугарите атакуваат и на српскиот јазик: Во времето кога се формирал српскиот јазик Бугарите не беа Словени

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија иако имаше ригорозни мерки не се справи со вирусот

Слободен печат

Гренел: САД подготвуваат нови санкции за Северен поток -2

МИА Агенција

Финансиска поддршка за април и мај ќе добијат филмските работници и тие што останале без работа

Слободен печат