Нови 2.500 случаи на коронавирус во Ломбардија

Според новите податоци, во Италија починале 7503 лица, што значи повеќе жртви отколку во Кина, каде беше првото жариште на епидемијата.

Во италијанската провинција Ломбардија се пријавени нови 2500 случаи на инфекција со коронавирус.

– За жал, бројките не се многу убави, бројот на заразени лица премногу  се зголеми во однос на изминатите денови. Имаме 2500 нови инфекции, рече претседателот на Ломбардија, Атилио Фонтана.

– Мораме да процениме дали станува збор за нешто вонредно или за нагорен тренд, што сигурно не би било добро за нас, додаде тој, изразувајќи загриженост:

– Јас лично сум загрижен. Не знам дали е ова нов врв на заразата. Светската здравствена организација и нашите институции кажуваат што треба да се прави, а што не, вели тој.

Според новите податоци, во Италија починале 7503 лица, што значи повеќе жртви отколку во Кина, каде беше првото жариште на епидемијата.

Прочитајте и...  Дука: Тестовите од Дебар да бидат приоритетни при анализата во Скопје

Добрата вест за Италија е дека бројот на новозаразени е во опаѓање четири дена по ред, што укажува на стабилизација на кривата на епидемијата. Во таа земја сега се активни 57,5 илјади случаи на новиот коронавирус. 

Прочитај повеќе

„Макпетрол“ гo oтстапи хотелот во Маврово за државен карантин

Северна Кореја истрела две балистички ракети

МИА Агенција

Гејтс: САД мора да воведат карантин

Кина закрепнува: Од 313 новозаболени, само шест случаеви се од локалното жариште

МИА Агенција

Поради хаос во државата, владата на Шпанија воведува нови мерки

Во Франција во изминатите 24 часа регистрирани 319 нови смртни случаи

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

АВМУ ќе донира дополнителни финансиски средства за опожарената ТВ Вис

Ангеловска: Се подготвува вториот сет мерки

МВР: Дури 263 лица не го почитувале полицискиот час

Во Бугарија од Ковид-19 починаа седум луѓе

МИА Агенција

Трамп нема да го затвори Њујорк

МИА Агенција

Жбогар: Нема враќање назад, преговарачкиот воз замина од станицата и вие сте во него

МИА Агенција