Новата сезона во кошарската прва лига стартува на 15 октомври

Со денешната ждрепка во просториите на Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ) е одреден комплетниот распоред за првата фаза во новата сезона од Првата лига. Но новото издание на Првата лига кое ќе стартува на 15 октомври, ќе учествуваат 11 екипи и во првиот дел од сезоната ќе се одиграат 22 кола и во секое коло по една екипа ќе биде слободна.

Шампионот МЗТ Скопје, одбраната на трофејот ќе ја започне пред своите гледачи и тоа против екипата на Куманово. Најтрофејниот кошаркарски колектив, Работнички му гостува на дебитантот во Првата лига, Академија ФМП.

Ждрепката одлучи вечното дерби помеѓу МЗТ Скопје и Работнички да се одигра по последното коло од двете фази, во 11. и 22. коло, а првата средба ќе се одигра на теренот кој центарци ќе го пријават за домашен, ако на сила остане забраната за играње во „Градски парк“, додека вториот дуел ќе се игра во СЦ „Јане Сандански“.

Прочитајте и...  Вилијамсон е неверојатен: По 10 натпревари влезе во историјата на НБА (ВИДЕО)

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИ ЗА 1 КОЛО:
Академија ФМП – Работнички
Еуроникел – Гостивар
Кожув – АВ Охрид
Вардар – Пелистер
МЗТ Скопје – Куманово
МЗТ 2 слободен

Прочитај повеќе

Барселона со благослов на Ла Лига ги купува натпреварите

Слободен печат

Вилијамсон е неверојатен: По 10 натпревари влезе во историјата на НБА (ВИДЕО)

Слободен печат

Адвокатот кој два пати го одлагаше Брегзит ќе го брани Манчестер сити

Слободен печат

Родителите на Србинот кој прифати да игра за Косово добија отказ од работа

Слободен печат

Слика на Арсенал која ќе ви ги разубави денот: детето не знаеше кај да оди (ФОТО)

Слободен печат

ЛУД РУСИН: Пред “Делиите“ се појави со шал на Партизан (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

3 × 1 =

Прочитај повеќе

Ѓорѓев останува во Грасхоперс до 2022 година

Слободен печат

Црвен картон за расизмот во Германија

Слободен печат

Трите причини поради кои Чави не ја прифати понудата на Барселона

Слободен печат

Ѕвездите на ПСЖ го навлекоа бесот на јавноста: Пијани и полуголи само еден ден по поразот од Борусија (ВИДЕО)

Слободен печат

Казната на Сити може да го врати Пеп Гвардиола во Барселона

Слободен печат

Идеалниот тенисер според Надал: Бекендот на Ѓоковиќ, форхендот на Федерер… (ВИДЕО)

Слободен печат