1.1 C
Скопје

Новата сезона во Формула 1 нема да стартува во Австралија

Поради пандемијата на коронавирусот одложен е почетокот на новата натпреварувачка сезона 2021 во „најбрзиот циркус на светот“.

Наместо во Австралија, новата сезона во Формула 1 ќе стартува во Бахреин (26-28 март) на патеката Сахир.

Трката во Мелбурн ќе се одржи многу подоцна од вообичаеното, во периодот од 19-21 ноември 2021 година.

А покрај Австралија, поместена е и Големата награда на Кина која требаше да се одржи на 11 април, односно и натаму се водат разговори околу новиот термин.

Во календарот додадена е трката на патеката во италијанската Имола (18 април) која се враќа во Ф1, додека празен термин е 2 мај.

Прочитајте и...  Е. Пелистер подобар од Горица на контролата во Словенија

Поврзани вести

Тухел и официјално нов тренер на Челси

Слободен печат

Неверојатниот Јокиќ го чека супер максимален договор

Слободен печат

Шкендија ремизираше, Македонија ЃП поразена на подготовките во Анталија

Слободен печат

Се надевам дека навивачите ќе му простат на Ѓоковиќ

Слободен печат

Бабиќ: Одличен потег беа подготовките во Хрватска, младите добро се претставија

Слободен печат

Пикси ќе биде новиот селектор на Србија за плата од милион евра

Слободен печат

Остави Коментар