19 C
Скопје

Новата партија на Тортевски на иницијативен одбор: Да ја направиме Македонија пристојно место за живеење

Во Кинотека на Македонија започна отворениот состанок на иницијативниот одбор на новата партија на адвокатот Александар Тортевски која ќе се вика „Твоја партија“, пренесува Фокус.

Меѓу присутните може да се забележат и професорката Мирјана Најчевска и актерката и активистика Ирена Ристиќ.

– Македонија да ја направиме пристојно место за живеење, тоа е голема задача, можеби и невозможна, но не се откажуваме.Веќе 30 години имам ангажман во таа насока и тешко ни оди,но не се откажуваме – изјавил Тортевски, пренесува Фокус.

Тој додал дека приоритети на новата партија ќе бидат екологијата и економијата.

-Заеднички именител за сите проблеми ни е сиромаштијата.Лошо ги дистрибуираме и оние малку пари што ги имаме.Не може пари да има за одреден сегмент а деца да лечиме со донации, истакна Тортевски.

Поврзани вести

Заев очекува Косово да го испочитува меѓународното право и да го екстрадира Африм Исмаиловиќ

Слободен печат

Германија ќе ја препорача вакцината на Џонсон и Џонсон за лица постари од 60 години

МИА Агенција

Заев: Дигитализацијата е давање шанса на развојот, учебници ќе има

Слободен печат

Муслиу за СП: Македонија може да стане и членка на САД, имаме опции кон Западот

„9 Мај“ – нов парк во Аеродром

Слободен печат

Итно ќе се вакцинираат пациентите на дијализа и тие што имале трансплантација

Мирослава Бурнс

Остави Коментар