Новата книга на Сноуден трн во око на американските служби

Американската влада понесе тужба против информаторот и свиркачот Едвард Сноуден. Тие тврдат дека неговите новообјавените мемоари „Permanent Record“ ги кршат договорите за неоткривање на нови податоци кои ги потпишал со ЦИА и НСА, објави „Телеграф“.

Граѓанската тужба, која е поднесена денес, наведува дека Сноуден го прекршил договорот така што не го испратил првичниот нацрт на книгата на двете агенции на преглед, пред нејзиното објавување.

Исто така, се наведува дека јавните настапи на свиркачот за „прашања поврзани со разузнавачки податоци“ исто така го прекршиле договорот.

– Разузнавачките информации би требало да ја штитат нашата држава, а не да овозможуваат личен профит. Со оваа тужба ќе се осигуриме дека Сноуден нема да прими парична корист од кршење на довербата – рече Закари Тервилиџер, американскиот обвинител за источниот округ на сојузната американска држава Вирџинија.

Прочитајте и...  Штипските текстилни и кожарски фабрики ја почитуваат уредбата за забрана за работа

Сноуден во 2013 година отрки доверливи информации додека работеше за агенцијата НСА. Тој избега во Хонгконг, а потоа и во Русија, каде се наоѓа и денес.

Прочитај повеќе

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Слободен печат

Невладините организации ќе добијат од Владата 30 милиони денари

Слободен печат

„Бентли“ планира да отпушти илјада работници

Слободен печат

Влада: Денеска поднесени 114 кривични пријави за ширење на заразна болест

Слободен печат

Се огласи Грета за хаосот во Америка: Младата активистка го осуди расизмот!

Слободен печат

Шпанија ги отвара границите за туристи на 1 јули

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германски неонацисти тренираат во воен камп во Русија- никој не може да им го забрани тоа

Слободен печат

Путин: Норникел ќе ја надомести целата штета предизвикана од излевањето на нафтата

Слободен печат

Безбедностата камера „улови“ воспитувачка која усмрти бебе кое плаче (ВИДЕО)

Слободен печат

Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат

Бројот на потврдени случаи на инфекцијата со коронавирусот расте побрзо од кога било

Слободен печат

Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

Слободен печат