Новак Ѓоковиќ нема да игра на турнирите во Шангај и Пекинг

фото: EPA-EFE/ETTORE FERRARI

По освојувањето на 24 Грен слем титула во кариерата, Новак Ѓоковиќ (36) во Белград имаше спектакуларен белградски пречек на српските освојувачи на медали на големите натпреварувања.

А потоа продолжи во Валенсија за да ѝ помогне на Србија да се квалификува за финалниот турнир во Дејвос купот, а сега донесе и нова одлука.

Српскиот тенисер сака да го зачува своето тело и да си даде време целосно да се опорави од сите натпреварувачки напори, но ужива и во слободното време, па логична е неговата одлука да го прескокне Мастерсот во Шангај оваа сезона, како и бодовно помалку вредниот турнир во Пекинг.

– Во текот на годините, една од најдобрите поддршки што ја добивам насекаде во светот е Кина. Шангај отсекогаш бил еден од моите омилени турнири во сезоната. Ќе ми недостига мојот „НолеФам“ во Кина. Се надевам дека во иднина ќе се вратам во Кина и повторно ќе играм пред сите вас – напиша Ѓоковиќ на Инстаграм.

Наведените турнири ќе се играат на крајот на овој месец и во првата половина на следниот месец, овој пат без првиот светски рекет, кој е фокусиран на најважните турнири и неговиот приватен живот некое време, со голема желба следната година да освои злато на Летните олимписки игри во Париз.

фото: принтскрин/instagram.com/djokernole/

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот