Новак Ѓоковиќ и неговите осум златни правила во исхраната: Прво чаша вода, па сè друго

новак ѓоковиќ
Новак Ѓоковиќ има 20 грен слем титули / Фото: EPA-EFE/FABIO FRUSTACI

Кога го сменил начинот на исхрана и намирниците што ги внесува во телото, Новак Ѓоковиќ драстично напредувал во играта.

Во 2010 година Ѓоковиќ го сменил начинот на исхрана и тоа му донело неверојатен подем во светот на тенисот. Од 2011 година тој стана гладијатор на тениските терени, кој ги добива натпреварите и по шест часа игра.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole)

Оттогаш Новак ги почитува овие свои 8 правила, кои ги опишува во неговата книгата „Сервирај за победа“.

1. Не јаде глутен и млечни производи.

2. Шеќерот го сведува на минимум.

3. Неговата исхраната се базира на зеленчук, грав, риба, овошје, семки и здрави масла.

4. Со години не јаде црвено месо.

5. Најголемиот дел од неговото мени е од растително потекло.

6. Храната долго треба да се џвака за подобро да се свари.

7. Храната треба да се усогласи со потребите на телото, и на организмот да му се дава тоа што му треба и кога му треба.

8. Чаша со млака вода пие веднаш по станување.

Видео на денот