26 C
Скопје

НОВА ЗАЛОЖНИЧКА КРИЗА ВО УКРАИНА: Маж вооружен со граната држи заробен полицаец и се упатува кон Киев (ВИДЕО)

Мажот потоа побарал возило и со него, заедно со полковникот, се упатил кон излезот од градот.

Во Украина, Полтава, се случи нова заложничка драма, откако маж држеше полковник за заложник, а се заканувал и дека ќе активира граната, пренесуваат светските медиуми.

Инцидентот се случил пред зградата на управниот суд, откако полицијата се обиде да го приведе мажот поради кражба на автомобил.Полицијата соопшти дека во текот на апсењето киднаперот извадил граната и се заканувал дека ќе ја активира.

Ситуацијата дополнително се искомплицирала откако зел полицаец за заложник.

По преговори, киднаперот го пуштил полицаецот во замена за шефот на одделението, полковникот Виталија Шијан.

Мажот потоа побарал возило и со него, заедно со полковникот, се упатил кон излезот од градот.

РИА Новости наведува дека сега се движат кон Киев, а ги следат припадници на полицијата.

Во друг украински град само еден ден порано исто така се случи заложничка криза, кога вооружен маж зеде заложници патници во автобус и се закануваше дека ќе активира експлозив, но за среќа нема повредени.

ЗАЛОЖНИЧКА КРИЗА ВО УКРАИНА: Вооружен маж држи како заложници 20 патници во автобус (ВИДЕО)

Поврзани вести

МОН: Дигитализацијата на материјалите за учење нема и не треба да ја одмине нашата земја

Слободен печат

Русија ја регистрираше еднокомпонентната вакцина Спутник лајт

МИА Агенција

Шилегов: Градските пари не се прелеваат на сметката на „Армор плус” за противпожарната скала, нема конфликт на интереси

Слободен печат

Кацарска за СП: Без рационален пристап Македонија и Бугарија нема да најдат решение

Синдикатот на полицијата во Македонија в сабота на протест

Слободен печат

Во штипското училиште „Гоце Делчев” се инвестираат речиси 20 милиони денари

Слободен печат

Остави Коментар