Нова ВАР лакрдија во Премиер лигата, Ливерпул победи со гол во 91. минута

epa09127169 Liverpool?s Trent Alexander-Arnold (R) celebrates with Liverpool?s Xherdan Shaqiri (C) after scoring during the English Premier League soccer match between Liverpool and Aston Villa in Liverpool, Britain, 10 April 2021. EPA-EFE/Clive Brunskill / POOL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Фудбалерите на Ливерпул со 2:1 ја совладаа Астон Вила во 31. коло во Премиер лигата, но натпреварот го одбележа новата контроверза поврзана со ВАР технологијата.
„Црвените“ офанзивно го започнаа натпреварот, создадоа неколку шанси од кои најдобра беше таа на Салах кој ислезе сам пред голманот но шутираше покрај стативата. Потоа по обидот на Александер-Арнолд, стигна казната за промашувањата, Оли Воткинс во 43. минута го совлада Алисон и и донесе предност на Астон Вила.
Само пет минути подоцна, повторно се случи нова контроверза со ВАР технологијата. Фирмиео постигна гол, но тој беше поништен бидејќи фудбалерот на Ливерпул бил во офсајд – со дланката.

Во второто полувреме играчите на Ливерпул тргнаа на се или ништо и тоа им се исплатеше. Прво во 57. Минута Салах израмни на 1:1, а трите бода ги донесе Трент Александер-Арнолд со голот кој го постигна во 91. минута.
Со оваа победа, Ливерпул ја прекина серијата од осум натпревари без победа на својот „Енфилд“ и притоа се искачи на четвртото место на табелата со 52 бода колку што има и Челси кој за неколку минути ќе го започне својот натпревар против Кристал Палас.