НОВА ТРГОВСКА ВОЈНА НА ПОВИДОК: Британците предизвикуваат гнев, а причината се Гугл и Фејсбук

Британскиот канцелар Сајид Јавид вети дека Велика Британија ќе воведе данок на дигиталните услуги на глобалните технолошки компании, и покрај заканите на САД дека можеби ќе одговорат на „данокот на своите компании“ – ризикувајќи трговска војна.

На крајот на вториот ден на Светскиот економски форум сите се прашуваат само една работа – дали е на повидок нова трговска војна?

Велика Британија ризикува да ги разгневи САД откако вети дека ќе воведе нов дигитален данок на технолошките гиганти како Гугл и Фејсбук.

Британскиот канцелар Сајид Јавид вети дека Велика Британија ќе воведе данок на дигиталните услуги на глобалните технолошки компании, и покрај заканите на САД дека можеби ќе одговорат на „данокот на своите компании“ – ризикувајќи трговска војна.

Јавид на својот говор на панелот – заедно со американскиот секретар за финансии, Стивен Мнучин – на Светскиот економски форум во Давос во Швајцарија, денеска ги удвоил плановите на владата за имплементација на два проценти од приходот кои го оствариле глобалните технолошки гиганти.

Прочитајте и...  Алијанса за Албанците бара да се обезбедат формулари на албански јазик за изолираните граѓани во Струга

Коментарите на Јавид покренале реакција кај Мнучин, кој бесно одговорил на предлозите, нарекувајќи ги „дискриминирачки“ за американските компании.

Закана за наметнување на тарифи на британските производители на автомобили доаѓа во критичен момент во односите на Велика Британија и САД, бидејќи владата на премиерот Борис Џонсон изгледа дека ќе се спогоди за поволни трговски договори пост-Брегзит со повеќе земји ширум светот.

Додатно, Франција го одложила данокот заради истите закани.

Прочитај повеќе

Брачна двојка од Шпанија го победи коронавирусот: Заедно се 65 години, не се одвојуваа ниту во болница

Слободен печат

Продавниците се претворија во куќи на стравот: Австријците со страв пазарат (ФОТО)

Слободен печат

Автобусите на ЈСП „Скопје“ нема да превезуваат патници за време на викендот

Слободен печат

Војската на САД тврди дека го убила лидерот на групата Ал Шабаб

МИА Агенција

Мнучин: Потребни се уште 250 милијарди долари кредити за малиот бизнис

МИА Агенција

Повеќе од четири милијарди лица во карантин во околу 100 земји во светот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МРТВ ќе емитува 4 нови телевизиски канали, еден посветен на децата

Слободен печат

Продолжува проклетството на Кендиеви: Пронајдено телото на внуката на Кенеди, се трага по нејзиниот 8-годишен син (ВИДЕО)

Слободен печат

Помпео уште еднаш и честита на нашата држава за влезот во НАТО

Слободен печат

Продолжени роковите за барања на правото за остварување на пензиско и инвалидско осигурување

Слободен печат

Советник на Трамп предупредил за опасноста од коронавирус уште во јануари

МИА Агенција

StopKorona! – мобилна апликација за справување со Ковид-19

Слободен печат