Нова трагедија во Уругвај, се самоуби уште еден фудбалер

EPA-EFE/RAUL MARTINEZ

Ова е трет случај на самоубиство во уругвајскиот фудбал во последните шест месеци.

Нова голема трагедија го потресе уругвајскиот фудбал откако Емилијано Кабрера страна третиот фудбалер од оваа држава кој се самоуби во последните шест месеци.

Додека за Вилијамс Мартинез и за Сантијаго Гарсија се знае дека причина за самоубиствата беше тежок облик на депресија, во случајот со Кабрера се уште не е позната причината за неговото самоубиство.

Кабрера кој има настапуваво и шпанскиот фудбал, според пишувањето на локалниот весник „Осасион“ имал комплексна и проблематична семејна ситуација и тоа најверојатно влијаело фудбалерот да падне во депресија.

Видео на денот