Нова студија открива: Засладувач поврзан со ризик од срцев и мозочен удар е честа состојка во гуми за џвакање, слатки и печива

Фото: Pixabay/ Myriams-Fotos

Новото истражување покажува дека нискокалоричниот засладувач наречен ксилитол може да биде поврзан со речиси двоен ризик од срцев удар, мозочен удар и смрт кај луѓето кои консумираат големи количини на засладувачот, пренесува Си-ен-ен. Овој засладувач се користи во многу храна со намален шеќер и производи за широка потрошувачка, како паста за заби и гуми за џвакање.

Водечкиот автор на студијата, д-р Стенли Хејзен, директор на Центарот за кардиоваскуларна дијагностика и превенција на Институтот за истражување Лернер при Клиниката во Кливленд, вели дека во студијата, на здравите волонтери им дале пијалок со ксилитол за да видат колку би било високо нивното ниво на гликоза, при што се зголемило за илјада пати.

Хејзен, кој исто така го води Центарот за микробиом и здравје на Клиниката Кливленд, вели дека кога јадете шеќер, нивото на гликоза може да се зголеми за 10 или 20 отсто, но не и илјада пати.

„Човештвото до сега немало толку високи нивоа на ксилитол, освен во последните неколку децении кога почнавме да внесуваме целосно измислена и преработена храна засладена со замени за шеќер“, додал докторот.

Се појавуваат загрижувачки згрутчувања на крвта

Во 2023 година, истите истражувачи пронајдоа слични резултати за друг нискокалоричен засладувач наречен еритритол, кој се користи како шеќер во стевиата и кето производите со намален шеќер.

Дополнителни лабораториски и животински студии презентирани во двата труда открија дека еритритолот и ксилитолот може да предизвикаат благо згрутчување на тромбоцитите. Згрутчувањето може да се откине и да патува до срцето или мозокот, предизвикувајќи срцев удар или мозочен удар.

Во една нова студија за ксилитол, „разликите во однесувањето на тромбоцитите беа забележани дури и откако едно лице консумираше скромна количина ксилитол во пијалок од вообичаеното количество консумирано во реалниот живот“, вели Метју Томеј, д-р, кардиолог на Њујоршката кардиологија, клиника која не е вклучена во споменатата студија.

„Овие експерименти се интересни, но сами по себе не докажуваат дека тромбоцитните абнормалности треба да ја објаснат врската помеѓу ксилитолот и клиничките настани“, забележува д-р Томеј, кој е и доцент на Медицинскиот факултет во Њујорк.

Според неодамна објавената проекција на Американското здружение за срце, околу 61 процент од возрасните Американци ќе имаат некој вид на кардиоваскуларни болести до 2050 година. Намалувањето на нивото на згрутчување на крвта е клучен третман што го користат кардиолозите, така што секоја дополнителна причина за згрутчување на тромбоцитите е лош знак, нагласува д-р Ендрју Фримен, директор на Клиниката за кардиоваскуларна превенција и здравје во Националниот здравствен центар во Денвер.

„Кога некој има срцев удар, му даваме аспирин или други лекови за да ја спречиме активноста на тромбоцитите. Се чини дека овие шеќерни алкохоли ја зголемуваат активноста на тромбоцитите, што е загрижувачко“, вели д-р Фримен, кој исто така не учествувал во новото истражување.

„Ова е уште едно предупредување дека треба да се префрлиме на вода, а на второ место се незасладениот чај или кафето“, советува докторот.

Како одговор на студијата за еритритол од 2023 година, Здружението за вештачки засладувачи рече дека податоците „се спротивставуваат на повеќедецениските научни истражувања кои покажуваат дека намалените калории засладувачи како еритритол се безбедни, како што е потврдено со глобалните регулаторни одобренија за нивна употреба во храната и пијалоците“.

Што е ксилитол и која храна го содржи?

Сладок како шеќер со повеќе од половина калории, ксилитол често се користи во гуми за џвакање без шеќер, освежувачи на здив, пасти за заби, сируп за кашлица и витамини за џвакање. Често се додава во поголеми количини во слатки, колачи, мешавини за колачи, сосови за скара, кечап, путер од кикирики, пудинзи, сируп за палачинки и друго.

Ксилитол е шеќерен алкохол, јаглехидрат кој природно се наоѓа во храната како што се карфиол, модар патлиџан, зелена салата, печурки, спанаќ, сливи, малини и јагоди. Сепак, д-р Хајзен забележува дека количината на ксилитол пронајдена во такви природни извори е мала.

„Ако ја пресметате математиката, буквално е потребно еден тон овошје за да се добие еднаква количина на едно колаче за дијабетес, кое содржи околу девет грама ксилитол, што е вообичаената количина наведена на етикетата“, вели докторот.

Меѓутоа, за комерцијална употреба, ксилитолот се прави од пченка, бреза или генетски модифицирани бактерии.

„Се продава како таканаречен природен засладувач, а бидејќи ксилитолот не го зголемува нивото на шеќер во крвта, се продава и како производ со ниски јаглехидрати и кето засладувач“, додава д-р Хајзен.

Многу професионални здруженија препорачуваат и ксилитол како замена за шеќер за пациенти со дебелина, дијабетес или преддијабетес за да се подобри контролата на гликемијата, забележува докторот.

„Сепак, луѓето со ризик од дијабетес се меѓу најранливите на развој на згрутчување на крвта. Го препорачуваме на погрешна група“, рече тој.

Студијата, објавена во „Јуропијан харт џурнал“ (European Heart Journal), започна со цел да се пронајдат непознати хемикалии или соединенија во крвта на една личност кои би можеле да го предвидат ризикот од срцев удар, мозочен удар или смрт во следните три години.

За да го направат ова, д-р Хејзен и неговиот тим анализираа 1.157 примероци крв од луѓе кои беа испитувани за срцеви заболувања, а биле собрани помеѓу 2004 и 2011 година кои исто така би имале висок ризик за срцеви заболувања. Тие открија голем број на шеќерни алкохоли кои се чини дека влијаат на кардиоваскуларната функција, вклучувајќи ги ксилитол и еритритол.

Светската здравствена организација ги предупреди потрошувачите во 2023 година да избегнуваат вештачки засладувачи додека се обидуваат да изгубат тежина и повика на повеќе истражувања за долгорочната токсичност на нискокалоричните и безкалоричните засладувачи, се вели во студијата.

„Истражувачите со својата работа фрлија светлина врз безбедноста на замените за шеќер. Има многу повеќе за учење. Во меѓувреме, вреди да се потсетиме дека замените за шеќер не се замена за автентичните намирници на здрава исхрана и начин на живот“, посочува д-р Томеј.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот