Нова смрт на спортските борилишта: Почина млад руски хокеар на тренинг

Хокеарот на рускиот тим Јужен Урал, Паул Крути почина на 23-годишна возраст, објави на својата официјална страница првата хокеарска лига.
На играчот му се слошило за време на тренингот и покрај обидите, лекарите не успеале да го спасат животот на младиот хокеар.

„Утринава кога пристигна на тренинг Паул Крути изјавил дека се чувствува многу лошо. Клупскиот лекар му укажал помош по што со возило на итна помош бил префрлен на одделение за интензивна нега во локалната болница каде што Паул Крути починал. Прелиминарната дијагнозна е емболија“, објави руската Прва хокеарска лига.

Видео на денот