Нова регионална кошаркарска лига – Србија, Грција, Македонија..!?

– Мораме брзо да се ориентираме. Мислам дека рокот 15 јули е најповолен – вели првиот човек на бугарската кошарка, Глушков.

Претседателот на бугарската кошаркарска федерација, Георги Глушков ја обелодени идејата за формирање ново регионално натпреварување во кое би учествувале клубови од Србија, Македонија, Грција и Бугарија.

Пред извесно време беше активирана идејата за бугарско-македонска лига, а според последните информации можно е во натпреварувањето да се вклучат клубови од Србија и Грција.

Глушков потврди дека се преговара на оваа тема, како и дека постои рок за реализација на проектот, информира sportklub.rs

По тоа прашање напорно работиме. Мораме брзо да се ориентираме и имаме повеќе информации. Во контакт сме со челниците на соседните федерации. Мислам дека рокот 15 јули е најповолен, така што можеме да се организираме. Ќе биде многу тешко, бидејќи мора да се направи календар за домашното првенство. Постојат варијанти за вклучување на екипи од Грција и Србија. Имаме добри односи со тие земји – рече Глушков.

Прочитајте и...  Бартомеу наскоро си заминува од Барселона, верификувани потписите за негова смена

После состаноците и разговорите на претставниците на федерациите, ќе се знае каква би била таа лига. Покрај АБА лигата во која учествуваат екс ју екипи, на овие простори се игра и Балканската лига (БИБЛ).

Прочитај повеќе

Ливерпул со пресврт го совлада Арсенал, Жота дебитираше со гол

Слободен печат

Корона криза во Серија А, дури 14 члена на тимот на Пандев се позитивни

Слободен печат

Проблеми за Премиер лигата, десет случаи на коронавирус

Слободен печат

Ансу Фати: Го живеам својот сон, играм со Меси

Слободен печат

Најдобриот косовски фудбалер ќе игра против Македонија, се опорави од коронавирусот

Слободен печат

„Граѓаните“ го известија Наполи дека се откажаа од Кулибали

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ролан Гарос: Успешен старт на Надал и Серена Вилијамс

Слободен печат

Последен обид на Манчестер јунајтед да дојде до потписот со Џејдон Санчо

Слободен печат

Бартомеу наскоро си заминува од Барселона, верификувани потписите за негова смена

Слободен печат

Меси му ја зеде титулата на Роналдо, Аргентинецот е највреден спортист за спонзорите

Слободен печат

Коста доби идеален партнер во нападот на Атлетико: Еден тепа, а другиот гризе

Слободен печат

3. Меѓународен пливачки митинг „Делфин спринт”: Стојановски со нов кадетски рекорд на 50м грбно

Слободен печат