Нова опасност: Австралија ја очекува наезда на отровни пајаци - Слободен печат

Нова опасност: Австралија ја очекува наезда на отровни пајаци

Катастрофите кои ѝ се случија на Австралија во последните месеци создадоа совршени услови во кои овој животински тип би можел лесно да се размножи.

Австралија оваа година веќе се соочи со екстремни пожари, бури, поплави и град. Експертите сега предупредуваат на нова опасност – смроносни пајаци.

Катастрофите кои ѝ се случија на Австралија во последните месеци создадоа совршени услови во кои овој животински тип би можел лесно да се размножи.

Влажните шумски предели на источна Австралија стануваат природно опкружување за неколку врсти на пајаци познати по својот многу отровен и брзоделувачки отвров. Меѓу нив е сиднејскиот левак-пајак (Atrax robustus).

Поради потенцијалната опасност, се огласи и австралискиот парк на влекачи, со седиште во Сомерсби, во сојузната држава Нов Јужен Велс, откаде порачуваат дека присуството и активноста на овие пајаци во последните денови е зголемена.

– Поради неодамнешните врнежи и топли денови, смртоносните пајаци ќе почнат да се движат секаде. Тие се едни од најопасните пајаци на планетата и за овој проблем мораме да постапуваме многу сериозно – изјави портпаролот на паркот Даниел Рамесеј во видео објавено на Фејсбук.

Прочитајте и...  Властите сѐ уште не знаат кој отровен гас ги труе жителите на Карачи

Сиднејскиот пајак е активен во текот на летото, но „сезоната на пајаците“ оваа година доцнеше извесен период, бидејќи во последните месеци во Австралија беше многу суво.

Како што пишува Си-Ен-Ен, стигнуваат предупредувања дека нивниот отров е многу токсичен и дека постои опасност од смртен исход, доколку дојде до контакт со ова опасно животно.

Прочитај повеќе

Манчевски: Главен проблем кај медиумите е ширење на лажни вести

Слободен печат

ЈО отвори истрага за недостиг на патни исправи

Слободен печат

Техничките и дополнителните министри на ВМРО-ДПМНЕ утре ќе ја напуштат Владата?

Слободен печат

Спасовски и Столтенберг во Брисел: Членството во НАТО, резултат на исполнети критериуми и стандарди

Слободен печат

Спасовски: Нашите пријатели во Брисел ги делат со нас очекувањата за официјализирање на членството во НАТО

Слободен печат

Издадени осум сериозни предупредувања за поплави во Британија

Слободен печат

Остави Коментар

десет − шест =

Прочитај повеќе

Милановиќ при заклетвата ја парафразирал култната белградска група ЕКВ

Слободен печат

Пешева од „Анима Мунди“: Стапката на усмртување на кучиња ќе биде висока (ВИДЕО)

Европската комисија го предупреди Зукерберг да ги регулира содржините во кои има омраза

Слободен печат

Втора пратка медицинска помош од Германија за Кина

Слободен печат

Ќе се збогати ли политичката понуда во Македонија?

Слободен печат

Петровска го повика Чулев на ТВ дуел, вели постапката за чизмите ја водел Ѓоко Поповски

Слободен печат