Нова надеж во лекувањето на ковид-19: Британските научници дошле до значајно откритие

Британските научници ќе почнат да го тестираат протеинот интерлеукин 7, како нова терапија во лекување на ковид-19, пренесува Би-би-си.

Научниците во Велика Британија откриле дека лицата заразени со коронавирус имаат мал број клетки на имуниот систем кои се нарекуваат Т-клетки или Т-лимфоцити. Анализата на крвта на 60 пациенти заболени од ковид-19 покажале значаен пад на бројот на Т-клетките.

Ваквите резултати ги изненадиле научниците, бидејќи овие клетки имаат заштитна и одбранбена улога, но коронавирусот го намалил нивниот број.

Во микролитар од капка крв на здрава личност просечно има меѓу 2.000 и 4.000 Т-клетки, додека кај пациентите зарзаени со ковид-19 кои биле опфатени со истражувањето, бројот на овие клетки бил меѓу 200 и 1200.

Прочитајте и...  Осум новозаболени од Ковид-19 во Куманово

Научниците тврдат дека истражувањата можат да доведат до формулирање на тест за утврдување на бројот на Т-клетките во крвта, кој би овозможил да се предвиди развојот на потешки облици на ковид-19.

Интерлеукинот веќе е тестиран на помала група пациенти со сепса, кога се покажало дека овој протеин го поттикнува создавањето на Т-клетки.

Прочитај повеќе

Шарлиз Терон со хеланки во кои нозете ќе ви изгледаат подолги и потенки! (ФОТО)

Слободен Печат

Докторка сподели трик со кој подобро ќе ви стои маската! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Фитнес моделот кој го „полуде“ Инстаграм со своите брзи и ефикасни вежби: Како на брз начин да се спремите за летото (ВИДЕО)

Слободен Печат

Откриена нова кралска тајна: Принцот Чарлс пред Дајана бил во врска со нејзината родена сестра!

Слободен Печат

Проклетството на серијата која ја обожаваат милиони: „Glee“ ја следеја бројни скандали и трагедии, дури и обвинувања за педофилија!

Слободен Печат

„Таа мисли дека е бунтовничка на новото време“: Ќерката на Мадона мета на критики (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Петровиот принцип“: Зошто има многу неспособни луѓе на високите позиции?

Слободен Печат

Кој е мултимилионерот кој летува во Хрватска со еден куп девојки и се фали со неговиот разгален стил на живот?

Слободен печат

Поранешното момче се огласи по исчезнувањето на убавата актерка, на несреќниот настан реагираше на свој начин

Слободен печат

Детали од снимањето на „Пиратите од Карибите“: Зошто Џек Спароу има златни заби и кој актер ја одбил главната улога мислејќи дека филмот ќе биде промашување

Слободен печат

Стајлингот на Меланија Трамп е за чиста десетка: Во овој фустан секоја жена изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Ќе блескаат како нови: Совршен трик за чистење на прозорите со пена за бричење! (ВИДЕО)

Слободен печат