Нова голема донација на Меси за борбата со коронавирусот

Во Аргентина досега се регистрирани 6.278 лица заболени од коронавирус.

Фудбалерот на Барселона, Лионел Меси уште еднаш ја покажа својата хуманост на дело. Откако во Аргентина бројката на заболени лица од ковид-19 помина преку 6.000, Меси донираше 500.000 евра за борбата со коронавирусот.

Според „ТиЦ спортс“, Меси парите ги донирал на фондацијата Гарахан која купената медицинска опрема ќе ја распредели во здравствените центри низ Аргентина. Со парите донирани од Меси ќе се купат респиратори и вентилатори.

– Со овие пари ќе биде купена заштитна опрема за медицинскиот персонал за неколку реони од државата, сето она што им е неопходно на докторите и медицинските сестри на првата линија од фронтот. Ти благодариме Лео Меси за донацијата – изјави директорот на фондацијата Гарахан, Силвио Касаб.

Прочитајте и...  Родригез може да го напушти Реал за 25 милиони евра

Прочитај повеќе

Мурињо ги губи конците во Тотенхем, Лорис и Сон за малку ќе се степаа меѓу себе (ВИДЕО)

Слободен печат

АТП воведе нов систем на рангирање

Слободен печат

Евролигата во проблеми, се одложува стартот на новата сезона?

Слободен печат

Директорот на Ролан Гарос предупредува: Не смееме да ги повториме грешките од „Адриа тур“

Слободен печат

Барселона продава речиси цел тим и се надева на заработка од околу 400 милиони евра

Слободен печат

Познатиот српски кошаркар во болница, Мачван е позитивен на корона

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Откажани баражите за втората лига – Запад, 13 фудбалери позитивни на корона

Слободен печат

Федерер ќе игра тенис и во наредната година

Слободен печат

И првиот човек на Ла Лига призна: ВАР работи за Реал Мадрид

Слободен печат

Тодоров останува уште една сезона во Крајова

Слободен печат

УЕФА попушти под притисокот на Манчестер Сити и Барселона

Слободен печат

Челси жртвува шестмина за да дојде до потписот со Хаверц

Слободен печат