Нова ескалација на осуммесечната битка за Триполи (ВИДЕО)

Одметнатиот генерал Калифа Хафтар, лидерот на Либиската национална армија (ЛНА), во четвртокот прогласи почеток новата битка за Триполи, а жестоки борби се водат во последните 24 часа.

Борбите се водат меѓу бунтовничкиот либиски генерал Калифа Хафтар, кој се обидува да ја заземе контролата врз главниот град Триполи и милициите во сојуз со владата во тој град кои ја имаат поддршката од Обединетите нации.

Почетокот на борбата за Триполи е прогласен речиси осум месеци откако започна офанзивата за преземање на овој град. Познавачите на состојбите во Либија велат дека платениците од двете страни ја играат клучната улога во оваа офанзива.

Канцеларијата за медиумите на ЛНА сподели снимки од засилувањето кое пристигнало во Триполи, вклучувајќи ги и копнените трупи и оклопни возила. Соопштено е дека силите на Хафтар ја преземале контролата над еден град јужно од Триполи. Истата констатација ја отфрлија силите од Триполи.

Прочитајте и...  Позитивните на тестот за коронавирусот од Систина, ќе мора да се тестираат и во ИЈЗ

Борбите се закануваат во Либија да започнат уште еден бран на општо насилство од избивањето на граѓанската војна во 2011 година, кога е соборен од власт и потоа убиен долгогодишниот лидер Муамар Гадафи. Во хаосот кој следеше, земјата е поделена, со слаба администрација која ја поддржува ОН во Триполи и сојузничка влада на истокот која ја води ЛНА.

Портпаролот на ЛНА, Ахмед ал-Месмари, рече дека ЛНА минатат ноќ спровела воздушни напади врз авио-базата на Академијата на военото воздухопловство во западниот град Мисрати, каде гаѓала воени складишта во кои биле лоцирани турските беспилотни летала користени од милициите кои се во сојуз со Триполи.

Мисрата, кој е втор најголем град по големина во западот на Либија, претставува седиште на милициите кои му се спротиставија на Хафтар. Овие милиции, според многумина, засега биле клучни во одбраната на Триполи.

Прочитај повеќе

Стејт департмент: Руската медицинска опрема е купена, не е подарок (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмногу снег во Битола, најстудено во Маврово

МИА Агенција

Состојба со коронавирусот во светот до 10 часот

Алек Стојковски

Здравствениот систем подготвен за пикот од епидемијата што се очекува на крајот на април

МИА Агенција

Позитивните на тестот за коронавирусот од Систина, ќе мора да се тестираат и во ИЈЗ

МИА Агенција

Дали Турција ќе стане новата Италија?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лазаревиќ упати порака преку својата виолина: Седете дома за себе, за нас, за сите (ВИДЕО)

Слободен печат

Андоновиќ: Светот обединет во последиците од коронавирусот, но разeдинет во пристапот на запирањето на ширењето на пандемијата

Слободен печат

Атанасова, поранешен шеф на кабинетот на Филипче: Колективен имунитет или руски рулет со животот на граѓаните во Шведска

Слободен печат

Грчкиот бегалски камп „Рицона“ е ставен во карантин, потврдени 20 случаи на коронавирус

Слободен печат

Мартиновски: Во најтешките услови се создавани значајни дела, изолацијата не е нешто непознато за уметниците

Слободен печат

Дука за Дебар: Состојбата е постабилна, но тоа не значи дека немаме нови инфицирани

Слободен печат