Нова демократија води пред СИРИЗА-Мицотакис бара оставка од Ципрас

Опозициската Нова демократија води на европските избори во Грција, со 9 проценти предност во однос на владејачката СИРИЗА, според првичните официјални резултати од Министерството за внатрешни работи на Грција, заклучно со 22 часот по локално време, јави МИА од Атина.

Според досега преброените гласови, Нова демократија има 32,08 проценти, СИРИЗА 24 проценти, Движење на промена 7,8 проценти, Комунистичка партија на Грција 5,5 проценти, Златна зора 4,9 проценти, Грчко решение (Велопулос) 4,01 процент, Мера25 (Варуфакис) 2,9 проценти, додека останати партии освоиле 17,86 проценти.

Според овие резултати, седум партии добиваат свои претставници во Европскиот Парламент.

Излезноста на евроизборите според досегашните податоци било 56,50 отсто.

– Грција има потреба од нова влада, со свежа доверба од грчкиот народ што ќе ја гарантира стабилноста, но и нејзината перспектива во оваа критична околност. Премиерот мора да ја преземе неговата одговорност, за доброто на земјата треба да си даде оставка, а земјата да оди на национални избори колку е можно побргу. Ова на крај е единственото чисто решение. Грција не може да чека повеќе не може континуирано да отстапува, рече лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, кусо откако беа соопштени првичните резултати од европските и локалните избори, според кои неговата партија има сигурна предност во однос на СИРИЗА.

Прочитајте и...  Бугарија го врати 14-дневниот карантин за лица кои влегуваат од Македонија

Прочитај повеќе

Кај членови на едно семејство од 10 позитивни, само еден е со симптоми

Слободен печат

Благ пораст на новозаразени со коронавирусот во Австрија

Слободен печат

Во тетовско од 12 новозаболени има и на возраст од 10 до 20 години

Слободен печат

Филипче: Има 11 случаи на заразени здравствени работници во болницата „8 Септември“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Вториот бран сметаме дека ќе трае многу кратко, вирулентноста значително слабее (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Околу 15 семејства вкупно носат околу 90 проценти од новозаразените (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Филипче ќе информира за состојбата со коронавирусот во државава

Слободен печат

Дука: Битката со невидливиот непријател ја добивме, но не и војната

Слободен печат

Активисти за човекови поднесоа тужба против Трамп

Слободен печат

Штипските текстилни и кожарски фабрики ја почитуваат уредбата за забрана за работа

Слободен печат

Петровска: Ќе следуваат кривични за случајот во винаријата Чардак на „Боемска“ (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗ: Во последните 24 часа регистрирани 180 нови случаи на ковид-19

Слободен печат