Нова дебата за ребалансот на Буџетот

Пратениците денеска четврти ден ќе дебатираат за Дополнетиот предлог на ребаланс на Буџетот за 2019 година.

Во него, вкупните приходи се проектирани на 210,5 милијарди денари, а вкупните расходи се утврдени на износ од 228,2 милијарди денари. Дефицитот останува непроменет и е позициониран во износ од 17,7 милијарди денари. Со ребалансот се предвидува намалување на приходната и расходната страна за 1,2 милијарди денари, односно за 0,5 отсто. Буџетскиот дефицит се задржува на ниво од 2,7 отсто, а ревидирана е проекцијата за економскиот раст на 2,8 отсто.

Во изминатите три дена дебатата околу ребалансот на Буџетот се одвиваше во меѓусебни обвинувања меѓу пратениците од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ околу тоа колкава е реализацијата на капиталните инвестиции, бројот на странски инвеститори, успешноста на проектот „МојДДВ”…

Прочитајте и...  Безбедноста и здравјето на туристите и туристичките работници главен приоритет на Грција во пресрет на летната сезона

Прочитај повеќе

Филипче: Вирулетноста значително слабее, но ова не треба да значи дека вирусот не е опасен

Слободен печат

Филипче: Околу 15 семејства вкупно носат околу 90 проценти од новозаразените (ВИДЕО)

Слободен печат

ВО ЖИВО: Филипче ќе информира за состојбата со коронавирусот во државава

Слободен печат

Дука: Битката со невидливиот непријател ја добивме, но не и војната

Слободен печат

Активисти за човекови поднесоа тужба против Трамп

Слободен печат

Штипските текстилни и кожарски фабрики ја почитуваат уредбата за забрана за работа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Петровска: Ќе следуваат кривични за случајот во винаријата Чардак на „Боемска“ (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗ: Во последните 24 часа регистрирани 180 нови случаи на ковид-19

Слободен печат

Големи гужви во Охрид и Дојран, Петровска најави ригорозно спроведување на мерките

Слободен печат

Двајца доктори сопружници од „Систина” позитивни на КОВИД-19

Слободен печат

ИРИ: Заев ужива поголема доверба кај граѓаните од Мицкоски

Слободен печат

Заев му одговори на Ахмети: Ако ДУИ има ваков услов, нема да биде дел од идната Влада

Слободен печат