НОВА АНКЕТА ВО ХРВАТСКА: Еве како би завршиле пресметките во вториот круг на претседателските избори

Објавен е вториот дел од истражувањето ХРејтинг кое го спроведува агенцијата Промоција Плус, а го објавува ХРТ.

Во оваа анкета се истражувало како би завршиле пресметките помеѓу претседателските кандидати во вториот круг на претседателските избори во Хрватска.

Пресметка Колинда и Милановиќ

Во однос на истражувањето од минатиот месец, редоследот на кандидати е идентичен, но трендот на пад на поддршката на кандидатката на ХДЗ и порастот на кандидатот на СДП продолжува и во октомври. Иако во однос на септември таа изгубила повеќе од 3% (3,31%) поддршка на гласачите, актуелната претседателка, ако изборите се одржале вчера, би го освоила вториот мандат. Колинда Грабар-Китаровиќ добила 49%, а Зоран Милановиќ 44,1% од гласовите.

Пресметка Колинда и Шкоро

Прочитајте и...  Од Ковид 19 почина 34 годишен штипјанец

Пресметката помеѓу Колинда Грабар-Китаровиќ и Мирослав Шкоро би завршила исто како пресметката помеѓу Грабар-Китаровиќ и Милановиќ, со отприлика еднакви резултати. Кандидатката на ХДЗ во вториот круг би го победила Мирослав Шкоро. Резултатот би бил: 49,4% за Грабар-Китаровиќ и 44% за Мирослав Шкоро. Поддршката на Шкоро во однос со септември значително пораснала (2,35%) од поддршката за актуелната претседателка (0,21%).

Пресметка Милановиќ и Шкоро

Иако во однос на минатиот месец, поддршката за Милановиќ малку повеќе пораснала отколку за Шкоро, при оваа комбинација Шкоро излегува како победник. Да беа одржани изборите вчера, тој би добил 3,3% повеќе гласови. Така Шкоро би освоил 49,5%, а Зоран Милановиќ 46,2%.

Анкетата за ХРТ ја спровела агенцијата Промоција Плус од 14 до 18 октомври при анкетирање на 1400 испитаници.

Прочитајте и...  Силјановска: На 15 јули мора да се стави крај на катастрофалното владеење на СДСМ

Прочитај повеќе

Засега границите со Србија и Косово остануваат отворени

Слободен печат

Бројот на новозаразени и натаму висок, Филипче информира дека секаде каде се попуштаат мерките пандемијата не спласнува

Слободен печат

Топло време, попладне нестабилно со дожд, грмежи и ветер

Слободен печат

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат

Отворање на нов независен Театар „Златен елец“ во Скопје

Слободен печат

Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Слободен печат