НОВА АНКЕТА: Паѓа рејтингот на Колинда, Милановиќ се доближува

Резултатите од истражувањето, кое за РТЛ ги извршила агенцијата Промоција плус за преференциите за кандидати за претседател на Хрватска покажуваат дека актуелната претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ и понатаму е прв избор, но по објавата на кандидатурата бележи мал пад на рејтингот, со оглед на тоа дека податоците почнале да се собираат ден пред нејзината кандидатура и следните три дена.

Да се одржуваат сега претседателските избори, Колинда Грабар-Китаровиќ би ја заокружиле најмногу гласачи, односно 29,8 отсто (30,2 отсто во септември), што е за пола отсто помалку од минатиот месец. Предноста во однос на Зоран Милановиќ се намалува, бидејќи тој бележи мал раст. За него би гласале 25,6 отсто од испитаниците (25,5 отсто во септември). Но, не заостанува многу ниту Мирослав Шкоро. Иако запре растот, за него би гласале 19,1 отсто (19,2 отсто во септември). Мислав Колакушиќ, кој се огласува исклучиво на социјалните мрежи, додатно се одалечи. Така, во октомври бележи значаен пад за три отсто во однос на септември. Сега го бираат 6,4 отсто од испитаниците (9,3 во септември).

Прочитајте и...  Целосно реновирана Службата за итна медицинска помош, во Здравствен дом Битола за 3 години реализирани 54 нови вработувања

Според гласачкото тело, 80 отсто од поддржувачите на ХДЗ се очекувано за Грабар-Китаровиќ, но и понатаму 15-тина отсто го бираат Шкоро. И покрај тоа што партијата службено го подржа Шкоро, помалку од половина од нивните подржувачи планираат да гласаат за него.

Прочитај повеќе

Мисајловски од Куманово: Обнова за спортот, инфраструктурата и бизнисот

Слободен печат

Заев од Росоман: Уште поголема поддршка за домашните компании, 600 милиони евра за економијата до 2024 година

Слободен печат

Бишевац позитивен на Ковид-19: Се чувствувам одлично, со семејството ќе бидеме во изолација

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Рускоска и Кацарска станаа синоним за неправдите на Заев и Луј Витон правниот систем, не очекуваме да им се допаднат спотовите

Слободен печат

Над 10.000 лица починаа од Ковид-19 во Русија од почетокот на пандемијата

Слободен печат

Во Сегрија 200.000 лица ставени во карантин

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Вице даде зелено светло“ – На Јутјуб се појави нова аудио снимка

Слободен печат

Гласен Текстилец: Конфекција во Пробиштип затворена поради нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

Мажите во Албанија живеат пократко и емигрираат повеќе во однос на жените

Слободен печат

ГОБ „8 Септември“ демантира дека постои листа на чекање за итни хирушки интервенции

Слободен печат

Заев ја обвини опозицијата за лаги и негативна кампања: ВМРО-ДПМНЕ ќе остане во опозиција за да си ја обнови партијата

Слободен печат

Над 22.000 новозаразени од Ковид-19 во Индија

Слободен печат