Нов земјотрес го стресе Загреб

Нов послаб земјотрес го погоди Маркушевац, седум километри северно од центарот на Загреб.

Потресот бил забележан во 05.38 часот, пренесува порталот Индекс. Според првите информации, земјотресот бил на сила од 1,7 по Рихтер.

Загреб постојано го тресат помали потреси по силниот земјотрес на 22 март од 5,3 по Рихтер.

Видео на денот