20 C
Скопје

Нов Зеланд воведува построги мерки за карантин по откривање на два случаи на мутација на јужноафрикански коронавирус

Нов Зеланд воведува дополнителни правила за карантин откако два случаи на мутација на јужноафрикански коронавирус беа потврдени во Окланд и ја чека одлуката на Австралија дали повторно ќе дозволи патување без карантин за жителите на оваа земја.

Австралија го суспендираше таканаречениот еднонасочен „патнички балон” со својот сосед на 72 часа откако во понеделникот Нов Зеланд го потврди својот прв случај на Ковид 19 во последните неколку месеци, а оттогаш уште две лица се покажаа позитивни на тестот за јужноафриканскиот вид на коронавирус, а сите случаи беа поврзани со истото сместување во карантин во Окланд.

Нов Зеланд најави дека ќе ги заостри правилата во карантинските објекти и дека луѓето нема да можат да ги напуштат своите простории по Ковид тестот на 12-тиот ден.

Премиерката Џасинда Ардерн денеска изјави дека е уверена во мерките што се преземаат за запирање на нови инфекции на Ковид-19 и дека ги советувала здравствените служби да и ги дадат на Австралија сите информации што ќе им помогнат да одлучат за ограничувањата при пристигнување од Нов Зеланд.

– Апсолутно сакаме тие да ја имаат истата доверба што ние ја имаме во нашите системи. Можеме да го сториме тоа со давање добри информации, изјави Ардерн.

Австралија денеска ќе донесе нова одлука во врска со пристигнувања од Нов Зеланд, а властите соопштија дека им требаат повеќе информации за новите случаи во земјата.

Вкупниот број активни случаи во Нов Зеланд е 69, а земјата досега има 1.943 потврдени случаи на коронавирус и 25 смртни случаи како резултат на болеста. 

Поврзани вести

Влада на Косово: Израел има право да се брани од нападите на Хамас

Слободен печат

Скопјани од утре ќе можат да вежбаат на шест локации на отворено со поддршка на тренери

Слободен печат

Странски државјанин приведен поради поседување опојна дрога

Слободен печат

ВО ЖИВО: 26. Конгрес на СДСМ

Слободен печат

Хамас истрела огромен број ракети кон Израел, Тел Авив жестоко возврати

Слободен печат

Филипче: Термини за вакцинирање добија сите граѓани над 40 години од Скопје кои се пријавија на веб-страницата

Слободен печат

Остави Коментар