Нов Зеланд се спреми за животот во локдаун, луѓето ги испразнија продавниците

Ковид состојба во Австралија/Фото: EPA-EFE/JAMES ROSS

Улиците на градовите во Нов Зеланд денеска се преполни од луѓето кои се спремаат за локдаунот кој ќе трае наредниве 3 до 4 дена, а во најголемиот град Аукланд тој ќе трае една недела, пренесува Ројтерс

Нов Зеланд беше без случај на Ковид-19 повеќе од шест месеци, но откако пред неколку дена беше соопштен првиот случај на Ковид-19 во земјата, премиерката Јасинда Ардерн веднаш повика на затварање на границите и целосен локдаун во земјата.

Денекса премиерката потврди дека новозаразениот пациент бил заразен со делта сојот.

„Нашата реакција е секогаш иста, да одиме силно од почеток, бидејќи е многу полесно отколку да одиме постепено и на крај да имаме подолг локдаун“ кажа Ардерн обраќајќи се на Фејсбук.

Луѓето деновиве во паника ги празнат маркетите и продавниците, снабдувајќи се со продукти бидејќи во следните денови нема да бидат во можност тоа да го направат.

Училиштата и голем број на бизниси својата работа ќе ја вршат онлајн.

Нов Зеланд поради еден нов случај на Ковид-19 воведува локдаун

Видео на денот