Нов Зеланд повторно подготвува остри мерки: После три месеци затишје, коронавирусот повторно се шири

После три месеци без ниту еден случај на заразен, коронавирусот повторно се шири во Нов Зеланд, соопштиле денеска властите на земјата, а во текот на денот се очекува премиерката Џасинда Ардерн да донесе одлука дали вонредните мерки во Оукланд ќе бидат продолжени.

Џасинда Ардерн / Фото: Hagen Hopkins / Xinhua News / Profimedia

Надлежните денеска пријавиле 12 нови случаи на Ковид-19 кои биле поврзани со истиот извор, откриен пред два дена, меѓу членовите на една фамилија во Оукланд, пренесува Ројтерс.

Властите тврдат дека вирусот, кој предизвика нов бран на заразување, стигнал од странство и продолжуваат да истражуваат како тој стигнал до фамилијата во Оукленд.

Премиерката  Ардерн инсистира на својата тактика на брз и силен одговор на појавата на вирусот и денеска би требало да соопшти дека вонредната состојба во Оукленд ќе биде продолжена.

Прочитајте и...  Макрон во Вилнус ќе се сретне со Тихановскаја

Во јавноста е присутен страв дека продолжување на вонредната состојба би можело дополнително да ја оштети домашната економија.

Новозаразените во Нов Зеланд ги збунија властите: Дали вирусот се пренел преку пакувања со замрзната храна?

Висок функционер од здравствениот сектор на Нов Зеланд, Ешли Блумфилд оцени дека показателите поврзани со новото жариште во Оукленд се охрабрувачки, но додаде дека надлежните имаат информации за заразени во уште две области, кои дополнително треба да се испитуваат.

Министерот за здравство на Нов Зеланд Крис Хипкинс изјави дека со тестирање на геномот на најновиот вирус било утврдено дека тој стигнал од Велика Британија или Австралија, но дека сега треба да се утврди на кој начин стигнал до фамилијата од Оукленд.

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска