Нов Зеланд ограничува места на меѓународни летови

Владата на Нов Зеланд ги ограничува местата на меѓународните летови, како дел од мерките за борба против новиот коронавирус, јави ДПА.

Авиокомпанијата „Ер Њу Зеланд” се согласи да суспендира краткорочно нови резервации за летови. Ова ќе и овозможи на Владата безбедно да ги смести оние кои се враќаат дома на места за изолација и карантин.

Сега има речиси 6.000 луѓе во 28 изолациски центри во земјата, а од март досега, повеќе од 26.400 луѓе поминале низ изолација и карантин во државата.

Властите поставија цел да го запрат ширењето на вирусот на границата, така што секој кој ќе се врати мора да оди во карантин или изолација во одредени области. Властите не сакаат да градат места за карантин, поради што постои ограничување на местата на меѓународните летови

Прочитајте и...  Променливо облачно време со сончеви периоди, попладне нестабилно со дожд и грмежи

Прочитај повеќе

„Ситуацијата се искомплицира“: Контроверзниот Џордан Питерсон се заразил со корона во Србија!

СП.

Шпан: Германскиот здравствен систем може да се справи со бројот на нови случаи од Ковид-19

МИА Агенција

Вработените во Фејсбук ќе работат од дома до јули следната година

Слободен печат

Кипарската полиција го најде и го сослуша Русинот кој е сопственик на бродот кој го пренесе амониум нитратот во Бејрут

Слободен печат

ТОАРИЛУЦ со нова современа хируршка метода без отворање на ‘рбетниот столб

Слободен печат

Градоначалникот Георгиевски донираше крвна плазма

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бугарската полиција ги отстрани шаторите на демонстрантите: Уапсени се 12 лица

Слободен печат

СДСМ до Влада со ултиматум до партиите!

Љубиша Николовски

Без струја утре повеќе делови од Скопје

Слободен печат

Бразил издвојува 356 милиони долари за вакцина против Ковид-19

Слободен печат

Филипче: Апарати за дијагностика на вирусот во 16 болници, кои ќе добијат инфективни одделенија

Слободен печат

Хисени: Договор со Белград за една година или целиот процес ќе пропадне

Слободен печат