Нов закон во Кина: Прво „оладување на чувствата“па потоа развод

Новиот закон усвоен во Кина предвидува брачните двојки кои сакаат да се разделат, ќе мора да чекаат да помине едномесечен период на „оладување“ пред да поднесат формално барање за развод.

Регулативата е дел од првиот граѓански законик во Кина и има за цел да го намали бројот на барања за развод, а интересно е што авторите прво посочија дека периодот треба да трае цели 12 месеца.

Сепак, едномесечниот период на „оладување на чувствата“, што нема да важи доколку барањето за развод се поднесе поради семејно насилство, предизвика голем број негативни коментари меѓу корисниците на кинеските социјални мрежи.

Прочитајте и...  Вкупниот број на активни случаи изнесува 3.611, Чаир со најмногу заразени

Прочитај повеќе

Чулев: Полицајците да не се водат од политиката, организирање на фер и безбедни избори е приоритет на МВР

Слободен печат

Четворица новозаразени со коронавирус во Кичево и тројца излекувани

Слободен печат

Лондон размислува да го откаже учеството на „Хуавеј” во изградбата на 5Г мрежата

Слободен печат

Во Дебар шест новозаразени со Ковид-19, активни на болеста 57 лица

МИА

Мисајловски: Ветуваме дека во Чаир повеќе нема да има граѓани од втор ред

Слободен печат

Полицијата влезе во Инфективната клиника во Косово: Пет пациенти починале за една ноќ, сите делеле еден респиратор? (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Порошенко: Зеленски ме гони судски поради одмазда

Слободен печат

Филипче од Охрид: Младите здравствени работници активно се вклучени во креирањето на здравствените политики

Слободен печат

Нови 115 случаи на коронавирус, седум лица починаа, а 40 се излекувани

Слободен печат

Мицкоски од Прилеп: Ние чуда не ветуваме, тоа што ќе го ветиме, тоа и ќе го исполниме

Слободен печат

Почина академскиот сликар и професор Ангел Петров

Слободен печат

Макрон утре ќе го претстави составот на новата влада

Слободен печат