Нов вид риба забележана во Охридското Езеро (ВИДЕО)

Од неодамна сончарките живеат и во водите на Охридското Езеро. После подолга опсервација на овој интересен вид риба кој природно не припаѓа во ендемичниот екосистем на Охридското Езеро, забележавме многу интересни моменти особено во нејзиното однесување за време на мрестење, информираат од нуркачкиот клуб Амфора.

Тие главно се хранат со инсекти и ларви, а широко распространетите перки во текот на нејзиното движење претставуваат одбранбена функција. Како што може да се забележи и на видео инсертот, најгресивното и најчесто однесување е „фронтална закана“ карактеризирана со брзо нафрлување, удирање и бркање на рибите кои се во непосредна близина, а во крајни случаи проследено со благо каснување, со цел да ги заштитат границите на својата територија.

Прочитајте и...  Ердоган: Време е да се разговара за две држави на Кипар

Доколку сончарката се чувствува инфериорна во обидот да ја одбрани територијата најчесто бојата ѝ потемнува од страните.

Сезоната на мрестење е обележана со присуство на мажјаци на плитки, кружни гнезда кои истите ги бранат од другите сончарки од причина што најчесто ги градат овие гнезда во групи, а и мрестилиштата им се во непосредна близина. По завршување, групата сончарки ја напушта локацијата на мрестот.

Најчесто ги има во плитки води на длабочина од 3-5 метри, но од нуркачкиот клуб Аморфа забележале и повеќе јата на длабочина од 10-15 метри во присуство на други риби.

Целокупното однесување може да се забележи во текот на неколку наврати на видео инсертот, информира Амфора.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Заради корона кризата во Хрватска семејно насилство се зголеми дупло

Погледнете го видеото:

Поврзани вести

Рама не го премисли ни Вархеји, „спорниот” изборен законик ќе се прегласува в четврток

Илинка Иљоска

Собранието го донесе Законот за спречување и заштита од дискриминација

Слободен печат

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Илинка Иљоска

ВИДЕО+ФОТО: Протест на Синдикатот на полицијата – Бараат враќање на професионализмот и подобри услови

Алек Стојковски

Црн вторник за Албанија, 7 починати и нови 284 заразени од коронавирус

Илинка Иљоска

Нови 628 случаи на коронавирус, 15 лица починаа, 531 се оздравени

Слободен печат

Остави Коментар