Нов транскрипт открива што Клинтон му рекол на Путин за Милошевиќ: Веројатно ќе ги искраде изборите

 Овие избори ќе бидат важни, но веројатно нема да бидат фер, му рекол американскиот претседател на Путин, тогаш нов руски претседател.

Некогашниот претседател на СРЈ Слободан Милошевиќ кој во 2000 година по повеќе децении падна од власт, беше тема и на американската и на руската администрација, и тоа непосредно пред неговата судбина да се заврти за 260 степени, пишува Блиц.

Имено, во тоа време една од клучните фигури на светската политика, американскиот претседател Бил Клинтон, но и уште еден „играч“ кој самошто стапи на сцената, рускиот шеф на државата Владимир Путин, разговараа токму за тоа што би можело да се случи на тие избори, но и за НАТО бомбардирањето на СРЈ во 1999 година.

„Како се наближуваа изборите“, се наведува во текстот од транскрипт на кој се повикува Блиц, „Клинтон беше загрижен што Милошевиќ ќе ги лажира за да оствари победа“.

Прочитајте и...  Во Италија задолжително тестирање на патниците од Париз

„Овие избори ќе бидат важни, но веројатно нема да бидат фер,“ му рекол американскиот претседател на Путин, тогаш нов руски претседател.

Тоа се случило на две и пол недели пред гласањето, наведува Форин Аферс,  повикувајќи се на неодамна отпечатените документи кои меѓудругото содржат и транскрипти од разговорите на Клинтон и Путин.

– Милошевиќ трча зад избирачките места, па изборите најверојатно ќе ги искраде. Веројатно би му било подраго да изгуби, но веројатно ќе направи тоа да не се случи, рекол Клинтон.

Путин, според достапниот транскрипт, ништо не рекол, но се пожалил на НАТО интервенцијата на СРЈ во 1999 година.

– Не сме консултирани за одлуката да се бомбардира Југославија. Тоа не е фер, одговори Путин.

Прочитајте и...  Луфтханза ќе повлече 150 авиони од флотата, следуваат уште откази

Прочитај повеќе

Бараа едно, најдоа друго: Руски и американски научници открија супстанца што наместо за Ковид-19, би била ефикасен лек за канцер

Слободен печат

Манчевски не е повеќе пратеник, си поднесе оставка

Слободен печат

Бектеши до Касами за двојазичноста: Гласавте за владината програма, а не сте ја прочитале

Членови на ВМРО-ДПМНЕ, сведоци во „Титаник” не се сеќаваат дека донирале по 1.000 евра за партијата

Горан Наумовски

„Протекоа“ документи за газдата на Челзи: Абрамович донирал на израелска група која гради населби на палестинска територија

Слободен печат

Ни претстои викенд со поројни дождови, грмежи и засилен ветер

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Рот со порака до Британците: Драги пријатели во Лондон, престанете со игрите, времето истекува

Слободен печат

Сноуден го прекршил договорот за доверливост со НСА, американската Влада ќе му земе пет милиони долари

Слободен печат

Филипче: Нашата држава постигна значителен напредок во дијагностицирање на деменциите

Слободен печат

Ќе се олеснуваат условите за водење бизнис и отворање фирми

Слободен печат

Бектеши: Главна цел е да го подигнеме животниот стандард на нашите граѓани на ниво на европските развени земји

Слободен печат

Деветчлено семејство бара помош за обнова на куќата што изгоре во пожар

Слободен печат