Нов телефонски разговор Дендиас – Чавушоглу за ситуацијата на Самос и во Измир

Взаемната понуда за помош, доколку биде потребно, ја повториле шефовите на грчката и турската дипломатија Никос Дендиас и Мевлут Чавушогу во нивниот, втор телефонски разговор по силниот земјотрес што ги погоди Самос и Измир, јави дописничката на МИА од Атина.

-Телефонски разговор меѓу МНР Никос Дендиас и турскиот МНР Мевлут Чавушогу околу ситуацијата во Измир и Самос. Ја повторија взаемната понуда за помош, доколку е потребно. Дендиас му се заблагодари за повикот и двајцата се согласија да останат во контакт, соопштија преку „Твитер” од Министерството за надворешни работи на Грција.

На синоќешниот втор повик му претходеше телефонски разговор по иницијатива на Дендиас, кој на неговиот турски колега му ја изрази подготвеноста на Грција да испрати спасувачки тимови во Турција.

Прочитајте и...  Црна Гора го протера српскиот амбасадор Божовиќ

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, вчера, телефонски разговарал со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за да му изрази сочувство за трагично загубените животи во земјотресот што ги погоди двете земји.

-Без оглед на нашите разлики, ова се моменти кога нашите народи треба да бидат заедно, напиша Мицотакис на „Твитер”.

Поврзани вести

Пленковиќ во самоизолација: Сопругата на хрватскиот премиер позитивна на ковид-19

Слободен печат

Ердогановите ултранационалистички пријатели предизвикуваат тензии во владејачката партија

Лора Пител/Financial Times

Хрватска: Уапсен сопственик на ноќен клуб поради ширење на ковид-19

Слободен печат

Семејното насилство во Грција: Насилниците ретко одат во затвор

Слободен печат

Србија возврати, го протерува Тарзан Милошевиќ, црногорскиот амбасадор во Белград

Слободен печат

Во Косово 14 починати лица починаа, а 639 се новозаболени од ковид-19

Михаило Донев

Остави Коментар

MacedonianAlbanian